W niniejszej recenzji przeczytasz o jednym z najszybszych butów dostępnych na rynku, który odpowiedni będzie na zawody na wielu dystansach. Nada się zarówno na 5 jak czy 10 km, jak i na dystansie półmaratonu i maratonu. Mowa o Nike ZoomX Vaporfly Next%, który inspirowany jest modelem Vaporfly 4%. W 2017 roku, biegnąc w Vaporfly 4% Eliud podjął nieudaną próbę łamania 2 godzin w maratonie, słynnym na całym świecie projekcie Breaking 2!

Nike ZoomX Vaporfly Next% – lekki i piekielnie dynamiczny

Gdy pierwszy raz wziąłem do rąk te buty, uderzyła mnie ich lekkość. Butów dosłownie nie czujesz w dłoni. To niesamowite, jak one są lekkie, a zarazem wyglądają na bardzo masywne. Uwagę przykuwa bardzo wysoka i ostro zakończona pianka pod piętą. To chyba najbardziej charakterystyczna cecha tego modelu. Zaznaczyć tutaj trzeba, że Nike zaprojektowało ten but ściśle z wytycznymi światowych federacji, aby uniknąć ewentualnych dyskwalifikacji związanych z dopingiem sprzętowym. Długo czaiłem się, by zdobyć ten model w przystępnej cenie, bowiem w regularnej sprzedaży w 2020 i połowie 2021 roku, Nike ZoomX Vaporfly Next% kosztował 800-1200 zł. Zbyt wielu recenzji butów startowych nie pisaliśmy, ale ten zasługuje na to jak żaden. Tutaj przeczytasz też o startówce z Decathlon Polska, którą Łukasz kiedyś wziął pod lupę.

Wygląd i budowa buta Nike ZoomX Vaporfly Next%

Prawda, że już po wyjęciu z kartonika but wygląda na startową rakietę?

Charakterystyczne cechy Vaporfly Next%: Waga i przewiewność

WAGA: But waży, tak to nie jest pomyłka, 174 gramy! Już sama budowa cholewki zapowiada lekkość, bowiem producent udoskonalił poprzedni model, odchudzając siateczkę o kilkanaście gramów. Dodatkowo zastosowano piankę Nike Zoom X. To najnowsza, rewolucyjna pianka amortyzująca od Nike- ultralekka, niezwykle miękka, a zarazem bardzo dynamiczna daje, aż 85-procentowy zwrot energii. Wcześniej tożsama technologia była wykorzystywana w przemyśle kosmicznym.

PRZEWIEWNOŚĆ: Stopę otula VaporWeave, przewiewny, przezroczysty, cienki i ultralekki hydrofobowy materiał. Stopa jest bardzo dobrze wentylowana, leży wygodnie w bucie.

Charakterystyczne cechy Vaporfly Next%: Budowa buta

CHOLEWKA: wkładka wewnętrzna i jej długość, zgadza się z innymi biegowymi modelami od Nike. Wspomniany materiał otulający stopę, wraz z wkładką i poprzecznym sznurowaniem, zapewnia komfort i stabilność stopie. Nietypowe wiązania zastosowane w bucie mają zapobiegać zbędnym naprężeniom. Dodatkowo w okolicy pięty znajdują się zgrubienia materiału, których zadaniem jest jak najlepsze dopasowanie się butów do stopy biegacza. Rozwiązanie to ma uniemożliwić ewentualne straty energii, które mogłyby się tworzyć poprzez nietrzymanie stopy i luzy.

Po więcej danych technicznych odsyłamy Cię na stronę Sklepu Biegacza, gdzie na hasło runaddicts otrzymasz 15% rabatu na nieprzeceniony dotąd asortyment!

Charakterystyczne cechy Nike ZoomX Vaporfly Next%: Dynamika, stabilność i amortyzacja

DYNAMIKA I STABILNOŚĆ: Gdy spojrzysz z góry na Vaporfly Next%, to w oczy rzuci Ci się zarówno przód, jak i tył buta. Bardzo charakterystyczne w tym modelu jest rozszerzenie ramy buta w przedniej części stopy. Dzięki temu zwiększona jest powierzchnia odbicia się od podłoża. Wraz z płytą karbonową obecną na całej długości stopy tworzy to zabójczo dynamiczną mieszankę. Z tyłu buta występuje tzw. technologia „ściętej pięty”- podeszwy butów mają charakterystycznie zadarcie w tylnej części. Ma to ułatwiać przetaczanie stopy w trakcie szybkiego biegu, a z drugiej strony lepiej chronić stawy, zwłaszcza kolanowe.

AMORTYZACJA: Drop w Vaporfly Next% wynosi 8 mm, czyli o 3 mm mniej niż w poprzedniej generacji (Vaporfly 4%). Zwiększono o 15% ilość pianki, dodatkowo podniesiono jej wysokość. Dzięki temu zabiegowi znacznie poprawiono amortyzację na całej długości stopy. Mimo tak niskiej wagi amortyzacja jest bardzo odczuwalna. Już po pierwszym naciśnięciu stopą o podłoże zauważysz, jak one są miękkie.

Galeria z zawodów

Na zdjęciach powyżej moje dwa, do tej pory, starty w tych butach. Oba zakończone znacznie poprawionymi życiówkami. Buty oczywiście same nie biegną, ale uważam, że bardzo pomogły mi osiągnąć wyniki, które przed biegiem brałbym w obu przypadkach w ciemno.

Oba starty dzieli półtora miesiąca. Wybiegałem w nich półmaraton w czasie 1.20,45 (średnie tempo 3:50 min/km), i 6 miejsce OPEN podczas PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego we wrześniu. Oraz 11 listopada 2021 roku, podczas Bydgoskiego Biegu Niepodległości na 5 km 17.55 (5.12 km z zegarka, średnie tempo 3:30 min/km) co przełożyło się na 8 miejsce OPEN na 1000 biegaczy. But jest piekielnie szybki, co w połączeniu z życiową formą dało bardzo satysfakcjonujące mnie wyniki. Niesamowite jest to, że mimo lekkości, but stabilnie trzyma się nogi. Podczas biegu czuć zwrot energii, dosłownie. Rzadko kiedy coś aż tak cieszy, jak wkładanie tych rakiet na stopy.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna

Wygląd

Waga
Amortyzacja
Przewiewność
Wykonanie cholewki
Dynamika
Stabilność

PLUSY:

Dynamika, lekkość, wygoda, wygląd, estetyczne wykonanie.

MINUSY:

W zasadzie brak, poza wysoką ceną.

W mojej opinii jest to startówka doskonała. Zgodzę się, że nie jest to but na każdą kieszeń. W tym konkretnym przypadku, kupując, płacisz za technologię pisaną przez wielkie T. Jednak ta inwestycja szybko się zwraca, choćby w postaci życiówek, i ogromnej satysfakcji na mecie. Po dwóch startach nie da się ocenić żywotności buta. Mam jednak nadzieję, że systemy pracować będą długo, a siateczka nie porwie się po kilku kolejnych występach.

Paweł

Wpis nie powstał we współpracy z marką Nike. Buty zostały zakupione ze środków własnych autora, treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


4 komentarze

Saucony Endorphin Pro 3 - test potężnej startówki! · 4 stycznia 2023 o 21:52

[…] Nike ZoomX Streakfly Adidas Adizero Prime X StrungHoka One One Carbon X3Asics Metaspeed Sky+Nike ZoomX Vaporfly Next% […]

New Balance FuelCell SuperComp Elite v3 test runaddicts · 20 marca 2023 o 21:40

[…] Recenzję wspomnianej wyżej startówki od Nike znajdziesz tutaj, kliknij! […]

Mizuno Rebellion Pro - piekielnie szybki i lekki! - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 22 czerwca 2023 o 14:14

[…] on na mnie niesamowite wrażenie, a startówek mierzyłem i testowałem już sporo. To zaraz po Nike Vaporfly Next%, obecnie mój ulubiony but startowy. Idealnie wyważona jest tutaj miękkość do dynamiki i […]

Asics Metaspeed Sky+ recenzja, test, opinia - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 30 sierpnia 2023 o 14:11

[…] jak na model startowy jest w Metaspeed Sky+ na wysokim poziomie. Możemy ją porównać do modelu Nike Vaporfly, jednak jej czucie jak i samego buta jest zupełnie różne. Asics Metaspeed Sky+ jest zdecydowanie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *