Na tę recenzję czekaliśmy najmocniej! Jak tylko trójpak modeli testowych do nas dojechał, to nie mogliśmy się doczekać treningów z Mizuno Wave Rebellion Pro. Nie dość, że wygląda kozacko to po wsunięciu go na stopy czujesz, że masz styczność z klasowym butem. To tak na wstępie, zapraszam Cię do przeczytania opinii na temat buta startowego, przeznaczonego na dystanse od 5 km aż do maratonu. Życzę Ci miłej lektury!

#WSPÓŁPRACA

Mizuno Rebellion Pro – pierwsze wrażenia

Wyciągając Rebellion Pro z pudełka wiesz, że masz do czynienia z produktem premium. Uderza jego lekkość, jakość wykonania i nieoczywisty wygląd. Patrząc na niego z boku zastanawiałem się, czy jego budowa, w szczególności ścięta podeszwa nie będzie stanowiła problemu w biegu. Moje obawy dotyczyły problemów z przystosowaniem się stóp do konkretnego sposobu biegu. Nic bardziej mylnego! Podczas pierwszego treningu obawy zostały rozwiane.

Podczas pierwszego kontaktu stopy z butami czuć bardzo duży komfort od podeszwy. Pianka jest bardzo miękka, wręcz czuć jak ugina się pod naciskiem stopy. Drugie, co zauważyłem to ponadprzeciętna przewiewność cholewki. Warto nadmienić, że palce są dodatkowo wzmocnione przed ewentualnymi uderzeniami dzięki wzmocnionemu przodowi cholewki.

Jedna rzecz na minus, którą odnotowałem w trakcie pierwszego treningu to obcieranie achillesa. Miałem wtedy niską skarpetkę. Doświadczenie to spowodowało, że na kolejne treningi zakładałem wyższe skarpetki, aby uniknąć dyskomfortu spowodowanego tym faktem.

Cholewka w Mizuno Wave Rebellion Pro

Jak zaznaczono na wstępie, cholewka jest bardzo przewiewna. Budowa siateczkowata, zadrukowana grafiką nawiązującą do kolorystyki modelu czyli technologia air-mesh. Język bardzo cienki, łatwo układający się na podbiciu stopy. Związany jest z cholewką od połowy długości, by nie przesuwał się w trakcie aktywności. Zapiętek miękki, łatwo się zgina, wzmocniony na krawędziach. Poza tym widać, że cholewka dopracowana jest po to, by maksymalnie buta odchudzić.

W butach startowych ten parametr ma oczywiście ogromne znaczenie. Im niższa waga tym biegaczowi lżej, w szczególności ma to znaczenie na dystansach od 21 km w górę. Moja stopa we wnętrzu tej cholewki czuje się bardzo dobrze. Buty są optymalnie dopasowane, nie jest przesadnie ciasno. Dzięki temu, w trakcie długiej aktywności jest miejsce na sytuację, gdy stopa spuchnie. 90% materiałów, które użyto do produkcji Rebelliona pochodzi z odzysku. Zwracamy uwagę na ten parametr, świetnie że producenci decydują się na takie kroki.

Podeszwa w Rebellion Pro

Z tego typu podeszwą, przede wszystkim z jej kształtem styczność mieliśmy po raz pierwszy. Przez całą długość podeszwy zastosowano bardzo miękką, lekką piankę Mizuno Enerzy Lite. Jest to technologia, która wspiera prędkość biegu zwiększając przy tym zwrot energii. Co więcej, pozwala ona utrzymywać wygodną miękkość w trakcie użytkowania. 

Specjalna konstrukcja podeszwy właściwej, system pod nazwą Smooth Speed Assist, mocno podkreśla przodostopie oraz palce. Ułożenie pianki sugeruje sposób biegania w tych butach. Według myśli producenta, która przełożyła się na budowę Rebelliona Pro, wybicie ze śródstopia pomaga biegaczom osiągać idealną długość kroku. Dodatkowo, biegacz biegając w tym stylu, ma robić to z określoną prędkością i płynnością, od początku do samego końca biegu.

Za dynamikę, poza responsywną pianką Mizuno Enerzy Lite odpowiada też płytka karbonowa. Nie jest to typowa płytka karbonowa jak u innych producentów. Producent wykorzystuje w Rebellionie Pro słynną technologię fali znaną z wielu modeli marki Mizuno (Mizuno wave). Technologia ta zapewnia przede wszystkim stabilność butów marki Mizuno. W tym przypadku, do płytki wave dodano domieszkę włókna węglowego i nylonu, by nadać jej jeszcze większego potencjału zwrotu energii. 

Bardzo charakterystyczną cechą butów startowych jest szerokie przodostopie i wąska pięta. Tak właśnie budowane są rasowe startówki, niezależnie od producenta. Mizuno Rebellion Pro również są w ten sposób zaprojektowane. Jak widzisz na zdjęciu powyżej, w podeszwie znajduje się pusta przestrzeń, swoisty tunel. Poza nadawaniem stabilności ma to na celu odchudzenie buta. Podeszwa zewnętrzna wykończona jest gumą G3, jest ona bardzo przyczepna, również na mokrym asfalcie.

Z bliska możesz zobacz Rebelliona Pro również na naszym kanale YouTube:

Wszelkie inne dane o tym modelu, technologie opisane są na stronie naszego Partnera, Sklepu Biegacza.

Z kodem runaddicts kupisz ten lub inny nieprzeceniony model z upustem 15%.

Dynamika Mizuno Wave Rebellion Pro

But przebył ze mną dotąd ponad 60 kilometrów. Jednostki, na których mi towarzyszył były różne:

  • Bieg długi z narastającą prędkością
  • 8 x 1 km, poprzedzony rozgrzewką i zakończony schłodzeniem
  • Bieg ciągły w drugim zakresie 8 km
  • Bieg progowy 5 km
  • Bieg zwykły z akcentami 10 x 100 m szybko/wolno

Co charakterystyczne, dla wszystkich wskazanych wyżej treningów, Mizuno Wave Rebellion Pro gwarantował wygodę i przewiewność stopom. Nawet po kilkunastu kilometrach, w trakcie biegania w wysokiej temperaturze, stopom było wygodnie. Przewiewność cholewki w warunkach wysokich temperatur to rzecz oczywista. Stopa musi mieć ten komfort zachowany. W przypadku Rebelliona o ten parametr nie trzeba się martwić.

Budowa podeszwy determinuje sposób biegania w tym modelu. Odbijając się ze śródstopia czujesz, jak podeszwa sprężynuje. Uczucie to znacznie maleje, gdy ciężar odbicia przekładasz na palce. Nie zmienia to faktu, że but jest piekielnie dynamiczny. W szczególności, gdy w odbicie celowo włożysz jeszcze więcej siły. Najmocniej czułem ten charakterystyczny kop energetyczny podczas sprintów. Każde moje odbicie but jakby potęgował.

To po prostu but stworzony do biegania w nim szybko, nie ma co z tym faktem polemizować. Zrobił on na mnie niesamowite wrażenie, a startówek mierzyłem i testowałem już sporo. To zaraz po Nike Vaporfly Next%, obecnie mój ulubiony but startowy. Idealnie wyważona jest tutaj miękkość do dynamiki i twardości systemu napędu. Dla porównania startówka od New Balance Fuelcell SC elite, dla mnie jest bardziej miękka i jakby, w porównaniu do Mizuno „zamulasta”.

Stabilność Rebelliona Pro

O stabilności i zaptopionej „fali” pisałem już wcześniej. Tunel w podeszwie, w połączeniu ze wspomnianą falą tworzy podstawę stabilności.

Nic dziwnego, że patrząc na Rebelliona z boku można było odnieść wrażenie, że można mieć kłopot z utrzymaniem w nim równowagi. Japońscy inżynierowie wymyślili jednak tego buta tak, że jest stabilny, i tyle w temacie. Jedynie w trakcie chodzenia, a nie biegu, można odczuwać pewne braki stabilności. Oczywiście Rebellion Pro to naturalny wybór na szybkie bieganie startowe zatem chodzeniem w tym modelu nie do końca powinniśmy się przejmować. I brak stabilności w tym elemencie brać z przymrużeniem oka.

Zobacz naszą recenzję Mizuno Wave Rebellion Pro na naszym kanale youtube!

Na koniec, jak zwykle oceny!

Oceny oraz plusy i minusy

ocena generalna
Waga
Amortyzacja
Przewiewność
Wykonanie cholewki
Dynamika
Stabilność

PLUSY:

Miękkość, wygoda, wygląd, bardzo estetyczne wykonanie, piekielna dynamika.

MINUSY:

Waga mogłaby być jeszcze niższa, obciera achillesa konieczność ubioru wyższej skarpetki.

Paweł

Wpis powstał we współpracy z marką Mizuno. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem. Wpis stanowi subiektywne odczucia autora związane z tym modelem.