W niniejszym wpisie przeczytasz moją subiektywną opinię na temat najnowszego, 26 Gel-Nimbusa od Asics’a. Czy Asics Gel-Nimbus 26 jest lepszy od wersji sprzed roku? Zapraszam Cię do lektury!

#współpraca – na testy buta otrzymaliśmy od Asics Polska.

Pierwsze wrażenia związane z Asics Gel-Nimbus 26

I tutaj hm… no właśnie. Małe rozczarowanie. A dlaczego? Ano dlatego, że po wsunięciu stopy do wnętrza Nimbusa 26 nie jest już tak świetnie miękko jak było w wersji 25. Wtedy dosłownie stopa jakby wbijała się w mięciutką chmurkę. Śmialiśmy się z Łukaszem, że Nimbusa 25 można śmiało używać w domu zamiast kapci. Serio, tak miękkie były dwudziestkipiątki. Mamy wśród znajomych biegaczkę, która ma kilka par 25 i właśnie za tę miękkość uwielbia tę popularną treningówkę japońskiego producenta.

Niestety, w najnowszej odsłonie tak miękko nie jest. Pisząc niestety narażam się pewnie na wiele komentarzy przeciwników przesadnej miękkości. Tak, Wy będziecie z kolei bardzo zadowoleni zmianą w amortyzacji, która zaszła w tym bucie.

Amortyzacja, czyli coś na plus i coś na minus

To, co moim zdaniem zepsuto w wersji 26, czyli tę ogromną miękkość, która dawała ogrom komfortu daje z kolei większą dynamikę butowi. Szczególnie można to odczuć w trakcie biegu ciągłego, który porównałem sobie do tego z testów wersji 25.

Biegło mi się znacznie dynamiczniej i jakoś łatwiej mogłem się napędzić. Ale o tym opowiem w kolejnym akapicie. Tutaj skupiam się na samej amortyzacji. Systemy, które poznaliśmy w wersji 25 przewijają się w najnowszej odsłonie Nimbusa. Rewolucyjna wkładka pod piętą, czyli system PureGEL + pianka FF BLAST™ PLUS ECO nadal stanowią podstawę konstrukcji podeszwy środkowej. Mam jednak wrażenie, że producent zmienił gęstość poszczególnych komponentów pianki i w efekcie mamy twardszą wersję Nimbusa niż rok temu. Moja subiektywna opinia jest taka, że Asics Gel-Nimbus jest bardziej dynamiczny, lecz mniej komfortowy niż Nimbus 25.

Cholewka, dobrze znana skarpetka trzyma poziom

Bardzo miękka i dobrze otulająca stopę cholewka to nadal znak rozpoznawczy Nimbusa. Ten element zarówno w wersji 25 jak i 26 trzyma poziom i jest bardzo wygodnym elementem buta. To, co denerwowało mnie w wielu modelach Asics’a to twarda rama. W Nimbusach producent tę twardość dobrze zrównoważył i nie przeszkadza ona w biegu. Stopa trzymana jest bardzo ciasno, w trakcie biegu nie ucieka na boki, dzięki czemu poprawiona jest dynamika, i przede wszystkim stabilność kroku.

Zapiętek jest elastyczny, dobrze trzyma piętę i ścięgno achillesa. Ogólnie góra buta jest moim zdaniem bardzo udana. Wentylacja, na którą narzekałem trochę w wersji 25, tutaj wydaje mi się, że efekt grzania stopy jest mniejszy niż w poprzednim modelu. Jeśli ciekawi Cię co napisałem o wersji 25 to kliknij i przeczytaj dla porównania 🙂

Dynamika, stabilność Asics Gel-Nimbus 26

Jak na buta typowo treningowego to dynamika jest w porządku, tak jak już wspomniałem, ten element według mnie najmocniej poprawiono w 26 odsłonie Nimbusa. Ale… waga niestety nie predysponuje Nimbusa, by poważnie rozważać go jako model uniwersalny na każdy trening.

No dobrze, to dla kogo Nimbus 26?

Polecałbym go osobom, które szukają dużej amortyzacji na długie i spokojne biegi. Oczywiście jeśli nagle zachce Ci się przyspieszyć, to z pewnością krótkie akcenty spokojnie dasz radę szybko ogarnąć. Jeśli jednak myślisz nad bieganiem dłuższych szybkich odcinków to zdecydowanie lepszym wyborem od Nimbusa będzie np. Novablast 3.

Zobacz, co o Nimbusie 26 sądzi Łukasz, obserwuj nasz kanał na YouTube, kliknij dzwonek i subskrybuj, by być zawsze na bieżąco!

Podsumowanie, czyli dwie największe zmiany względem poprzedniej wersji, z którą bardzo się polubiliśmy!

Podczas testów buta Asics Gel-Nimbus 26, pierwsze wrażenia są dość mieszane. W trakcie szybkiego biegu faktycznie można odczuć większą dynamikę niż u poprzednika, co może być postrzegane jako pozytywna zmiana. Jednak zaryzykuję tezę, że nie wszyscy użytkownicy zgodzą się z tym, że zmiany, które wprowadzono, podwyższyły wygodę i komfort użytkowania tego buta. Wielu osobom, które znam znacznie wygodniej biegło się w wersji 25, co może być wynikiem różnic w parametrach zastosowanej pianki, czyli czuciu amortyzacji.

Nowością w konstrukcji buta Asics Gel-Nimbus 26 jest zmieniona podeszwa zewnętrzna. Zastosowano nową technologię Hybrid Asicsgrip, która ma zapewnić jeszcze lepszą przyczepność niż w wersji 25. Ta zmiana może być zauważalna szczególnie podczas biegania po mokrym i różnorodnym terenie, gdzie pewność kroku jest kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa w trakcie treningu.

Na koniec jak zwykle moje subiektywne oceny

Ocena generalna
Amortyzacja
Dynamika
Stabilność
Przewiewność
  • Zwiększona dynamika buta w stosunku do poprzedniej wersji
  • Dobre dopasowanie cholewki do stopy
  • Dobra stabilność
  • But na wiele kilometrów. Ilość pianki i solidne wykonanie gwarantuj wiele kilometrów w komforcie.
  • Znacznie twardsza amortyzacja w stosunku do Nimbusa 25 (dla jednych to wada, dla innych zaleta),
  • Dość spora waga buta co czyni go dość topornym na stopie gdy chcesz w nim pobiec długie szybkie odcinki.

Wpis to moja subiektywna opinia, producent nie miał na nią wpływu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *