Z nieskrywaną radością otwierałem pudełko z nowymi Saucony Guide 17. Dlaczego? Ano dlatego, że nic nie cieszy testera tak jak sprawdzenie producenta, na dokładnie tym samym modelu, jak ewoluował but przez 24 miesiące. Ewolucja to dobre słowo w tym konkretnym przypadku. But zmienił się nie do poznania, poczynając od cholewki a kończąc na podeszwie, która jest bardzo szeroka.

#współpraca

Saucony Guide 17, pierwsze wrażenia

Nie wiem jak Wam, ale mi ten wygląd przypomina lekko buta retro. Szczególnie okolice zapiętka, jakoś tak wygląda ciekawie. Nietuzinkowo na tle butów, które są obecnie dostępne na rynku. Oczywiście, wysoka podeszwa zewnętrzna bardzo przykuwa wzrok. Zresztą sami zobaczcie!

Porównaj wygląd nowego, Saucony Guide 17 do Guide 15, kliknij to zupełnie dwa inne buty!

Ale co najciekawsze, bo but wygląda na mega masywny a wcale taki nie jest. 269 gramów, przy takiej ilości pianki i amortyzacji pod stopami to naprawdę świetny wynik. Waga przekłada się zresztą na dynamikę buta, która jak na but ze stabilizacją jest całkiem niezła. Ale o tym opowiem później.

Bardzo szeroka podeszwa zewnętrzna, z wieloma rowkami i gumą bardzo dobrze odprowadza nadmiar wody spod buta. Testowałem Saucony Guide 17 podczas ulewy z gradem i nawet wtedy trzymanie się asfaltu nie było dla niego żadnym problemem.

Zacznijmy od cholewki.

Techniczna siateczka, o dość dużych perforacjach to gwarant przewiewności. Moja stopa należy do tych węższych, mimo to nie miałem problemów, żeby buta związać tak, by idealnie do stopy przylegał. Nie muszę chyba przypominać, że dopasowanie brak większego luzu w cholewce to ważna sprawa. Nie tylko pod względem dynamiki, ale również stabilności a co za tym idzie, prawidłowego biegowego kroku.

Buty ze wsparciem tym bardziej powinny idealnie do stopy przylegać, dodatkowe dziurki na sznurowadło mogą więc przydać się osobom o wąskich stopach. Wracając do samej cholewki i jej budowy, moim zdaniem jest lepsza niż w testowanym Guide 15. Bardziej przewiewna, to na pewno. But generalnie wydaje się być bardziej plastyczny od poprzednika.

Czytając moje recenzje wiecie, że nie przepadam za sztywnymi ramami. Buty ze wsparciem mają to do siebie, że powinny być sztywniejsze niż te dla stopy neutralnej. Aczkolwiek udaje się zachować dobrą stabilność a przy okazji nie czynić z buta biegowego, „drewnianego chodaka”. Saucony dobrze zaprojektowało cholewkę przy zapiętku, nie jest ona ani zbyt sztywna, ani przesadnie miękka. Dobrze trzyma piętę i nie drażni achillesa.

Widoczna, pomarańczowa wstawka pod zapiętkiem odpowiada za lepsze trzymanie stopy i usztywnia ten element. No i język! To jest ciekawa sprawa, jak na przestrzeni 2 lat u wielu producentów zmieniły się języki. Przede wszystkim ich grubość. Są cienkie i wentylowane! No petarda! W Guide 17 również taki występuje. Perforacja znacznie poprawia wentylację wewnątrz a dodatkowo, cienki i szeroki język, stale związany z cholewką nie przesuwa się w trakcie aktywności. Co więcej, taki szeroki, dobrze dopasowany u cienki język to zbawienie dla osób, które mają problem z wysokim podbiciem. Często zadajecie pytania właśnie o ten element buta, w Guide 17 język nie jest ani przesadnie cienki, ani zbyt gruby. Rzekłbym taki w sam raz. Poluzowanie sznurówek spokojnie powinno wystarczyć, by bez przeszkód wsunąć weń stopę.

Amortyzacja w Saucony Guide 17

Jak widzisz na poniższym obrazku jest jej sporo!

Poza tym, że pianki jest bardzo dużo to jest ona lekka. But wygląda na ociężały, wręcz toporny, ale w ogóle taki nie jest. Biegałem w nim standardowe, moje testowe treningi, którym poddaję sprawdzane przeze mnie modele butów różnych producentów. Byłem zaskoczony jak dobrze Saucony Guide 17 radzi sobie z przyspieszeniem. Mimo że to w mojej opinii but, który najlepiej sprawdzi się na długie i spokojne biegi to z jakimś krótkim akcentem, np. często praktykowanymi seriami 10 x 100 na 100 m, po 10 kilometrach spokojnego biegu, spokojnie sobie poradzi.

Co do samego czucia amortyzacji, nie jest to typowy ponton. Skoro jest to but z systemem stabilizacji to amortyzacja musi być tak zaprojektowana, aby dawała komfort, ale jednocześnie musi sprostać swojemu zadaniu, czyli musi być na tyle twarda by but dobrze prowadził stopę. Tak właśnie jest w Guide 17. Nie jest przesadnie miękko, jest komfortowo i zapewniam, że wielu z Was polubi ten typ amortyzacji.

Jak wspominałem przy okazji testów konkurencyjnego buta z systemem wsparcia stóp pronujących, sam mam problemy z prawą stopą. Po testach mogę powiedzieć, że czuję różnicę względem buta dla stopy neutralnej. Stopa układa się prawidłowo, nie muszę myśleć o korygowaniu lądowania w trakcie aktywności.

Jak zachowuje się but w trakcie biegu, możesz zobaczyć poniżej!

Jeśli czytaliście mój wpis o Guide 15, to amortyzacja (samo czucie miękkości) jest podobna. Ale moim zdaniem komfort użytkowania jest zdecydowanie po stronie najnowszego Guide. Budowa podeszwy, jej szerokość, ilość pianki i obniżenie dropu spowodowało, że w mojej opinii to but praktycznie uniwersalny. Nada się również dla osób o neutralnej stopie.

Saucony Guide 17, co poza tym warto o nim wiedzieć?

Kiedy myślę, już po wykonanych testach o Saucony Guide 17 to w głowie kołacze się myśl, że to but bardzo na czasie. Co kryje się pod tym pojęciem? To, że gdy go zakupisz, to według mnie będzie dla Ciebie towarzyszem wielu zróżnicowanych treningów. Perfekcyjne dopasowanie do stopy w trakcie biegu, ilość amortyzacji oraz jakość wykonania predysponuje go do naprawdę wielu kilometrów komfortowego klepania, niekoniecznie w jednostajnym, spokojnym tempie.

Nie muszę nikogo tutaj przekonywać, że wybór Guide 17 na sprinty na bieżni, np. 15 x 400 m to nie najlepszy pomysł. Oczywiście, zrobiłbym taki trening w Guide 17 również, ale nie zrobię, bo mam na ten cel kilka innych opcji butów.

Ale warto napisać, że mieszany trening z seriami podbiegów 10 x 200 m nie stanowił jakiejś wielkiej trudności dla Saucony Guide 17. Dynamika buta jest na tyle dobra, że w komforcie i bez zbędnego siłowania się z butem, jestem w stanie biec w nim komfortowo do tempa około 4.00/km. Każda większa prędkość to więcej sił wkładanych w napędzenie buta. Taki stan rzeczy docenią osoby, które chcą buta na wiele treningów i w Guide 17 znajdą odpowiedź na taką potrzebę.

Buty dostępne w Sklepie Biegacza oraz w Sportano!

Na koniec jak zwykle moje subiektywne oceny

Ocena ogólna

Przewiewność

Wygląd

Dynamika

Amortyzacja

Stabilność

  • lekka, oddychająca siateczka idealnie dopasowana do stopy
  • do produkcji użyto materiałów z recyklingu
  • „konstrukcja 360 stopni” – dobre dopasowanie do stopy
  • świetna amortyzacja, dzięki piance PWRRUN
  • wyściełana wkładka PWRRUN+
  • kołyskowa geometria podeszwy, wpływa na płynne przetoczenie stopy
  • dobra przyczepność na mokrej nawierzchni
  • ociężałość buta przy prędkości poniżej 4.00 min./km

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką Saucony Polska. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *