W tym wpisie przeczytasz o modelu marki Asics, nowości z 2021 roku, czyli Novablast 2. Najpierw sięgnijmy troszkę do historii w związku z faktem, że ładnych kilka lat nie mieliśmy styczności z Asics’em.

#WSPÓŁPRACA

Pierwsza przygoda z Asicsem od… bardzo dawna!

Z rozrzewnieniem wspominam moment, kiedy po raz pierwszy wszedłem do Sklepu Biegacza przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Poprosiłem o pomoc w wyborze buta na trening. Interesował mnie wtedy fajny design i amortyzacja, bo miałem jeszcze kilka nadprogramowych kilogramów w zapasie. Sprzedawca podał wtedy dwa buty, jeden marki Mizuno a drugim był Asics GT-2000 (4). Po kilku przebieżkach po sklepie zdecydowałem się na Asicsa! Niestety, nasza miłość nie trwała długo. Zapiętek w tym modelu wytarł się bardzo szybko. W dodatku, po kilkunastu treningach jakoś wydawało mi się, że amortyzacji zaczyna bardzo brakować. Tym sposobem, buty do dziś trzymam w swojej szafie… No ale nie o tych butach i nie o tych Asics’ach mowa w tej recenzji!

Wygląd i budowa buta

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale… trzeba przyznać producentowi, że kolory tego modelu to sztos! Nasze testowane czarne pantery to klasyk, no przecież czarny but pasuje do wszystkiego, co nie?! Gama zastosowanych kolorów w modelu Novablast 2 – Celebration of Sports bije na łopatki tony innych biegówek. No spójrzcie tylko poniżej, jak on się prezentuje!

asics novablast 2; runaddicts; testy butów biegowych
Asics Novablast 2 Celebration of Sports – no ta kolorystyka to jest totalny sztos!

Bardzo ciekawy design ma pianka Flyte Foam Blast zastosowana w podeszwie. Modernistyczny kształt pianki oraz jej wysunięcie poza cholewkę buta, nadaje bardzo agresywny i drapieżny charakter. Wyjmując je z pudełka, byliśmy oczarowani ich wyglądem. Na mojej parze butów, na łączeniu pianki z podeszwą zauważyłem resztki kleju, co oczywiście nie miało znaczenia w ich użytkowaniu. Przy rozpakowywaniu czuć było też charakterystyczny zapach gumy. Sznurowadła zastosowane w tym modelu mają idealną długość i są miękkie, co ułatwia trwałe i skuteczne sznurowanie.

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 2: Waga i przewiewność

WAGA: trzymając je w ręku nietrudno zauważyć, że są one bardzo lekkie. Po konkretne dane, o wadze i innych parametrach tego buta, odsyłamy Cię do Sklepu Biegacza, gdzie na hasło RUNADDICTS otrzymasz 15% rabatu na nieprzeceniony dotąd asortyment!

PRZEWIEWNOŚĆ: kolejnym ważnym czynnikiem jest wymiana ciepła. Zastosowany w cholewce materiał i rozszerzające się w nim dziurki zapewniają bardzo dobrą wentylację stopie. Nie jesteśmy w stanie na tym etapie ocenić jak wytrzymały będzie ten materiał.

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 2: Budowa cholewki

CHOLEWKA: kiedy dobrze wymierzysz swoją wkładkę z innych butów, to zamawiając odpowiednią jej długość w centymetrach w tym modelu, but będzie leżał idealnie. Cholewka jest zbudowana z bardzo miękkiego materiału, który miło otula stopę. O wentylacji pisaliśmy wcześniej, jest ona bardzo duża. Bieganie w nich polecamy wiosną, latem i jesienią. W zimie mogą okazać się zbyt chłodne dla stóp. Zapiętek nie jest zbyt wysoki, szeroki i delikatnie wykończony pianką. W moim przypadku (Paweł) wysokość zapiętka sięga akurat zgrubienia skórnego blizny po szyciu Achillesa. Na treningi muszę ubierać trochę wyższe skarpetki, aby uniknąć tarcia blizny o materiał. Łukasz nie narzeka na ten element.

Rzadko który but, w którym do tej pory biegaliśmy tak bardzo słychać przy bieganiu po asfalcie. Zapewne na ten stan składa się wiele czynników i pewnie znalazłyby się też osoby, które nie klepałyby nimi tak jak my obaj. Ma to związek zarówno ze stylem biegania jak i budową butów. W tym konkretnym przypadku wydaje nam się, że może mieć znaczenie stopień zbicia pianki i jej twardość. Dodatkowym czynnikiem jest różnica wysokości pomiędzy piętą a palcami (drop 8 mm). Mi osobiście, biegając w tym modelu, wydaje się, jakbym stał na platformie, pochyłej do przodu. Jest to moje odczucie, które sprawia lekki mi dyskomfort ale tylko w trakcie szybszego biegu. Podczas chodzenia jest w porządku.

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 2: Dynamika, stabilność i amortyzacja

DYNAMIKA I STABILNOŚĆ: podeszwa jest średniej szerokości, coś pomiędzy Nike Vomero 14 a Hoka One One Clifton 8 – na pewno jest na tyle szeroka, że zapewnia dobrą stabilność, a więc i dobry zwrot energii przy odbiciu od podłoża. Pianka FF Blast jest pianką zbitą i lekką co w parze z dość szeroką ramą zapewnia dobre i stabilne odbicie. Warto i należy dodać, że podeszwa dodatkowo pokryta jest warstwą gumy. Zabieg ten coraz częściej powtarzają producenci. Ma to zapewnić nam użytkownikom większą przyczepność na trasach, szczególnie tych twardych.

AMORTYZACJA: w skali 1-5 amortyzację w tym bucie oceniamy na 3,5. O ile pięta, i jej najbliższe okolice są amortyzowane bardzo dobrze, tak reszta stopy już mniej. Mimo że pianki, jak widać poniżej, jest sporo, to uczucie amortyzacji od tyłu do przodu maleje. Ciekawe jak czułyby te buty osoby odbijające się ze śródstopia lub z palców. Zastosowana pianka jest lekka i responsywna, dlatego producent deklaruje, iż but ten z powodzeniem można stosować podczas startów, może nie na dystansie maratonu, ale na 5 czy 10 km na pewno.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Wygląd
Waga
Przewiewność
Amortyzacja
Wykonanie cholewki
Dynamika
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ocena_35-1.png
Stabilność

PLUSY:

DESIGN, LEKKOŚĆ, PRZEWIEWNOŚĆ

MINUSY:

GŁOŚNOŚĆ, DUŻE UCZUCIE SPADKU PIĘTA/PALEC, ZAPACH GUMY, RESZTKI KLEJU NA PIANCE

Podsumowanie i wnioski

Na koniec podsumowanie modelu Asics Novablast 2. But z tej serii można zaliczyć do buta uniwersalnego. Nada się on zarówno na trening jak i na zawody. Dobrze sprawdzi się jako but dodatkowy na trening, jako para do lepiej amortyzowanego modelu. Obaj z Łukaszem mamy różne upodobania co do obuwia biegowego i każdy z nas znajdzie wiele plusów i minusów danej pary.

A tutaj znajdziesz opisy innych testowanych przez nas butów, np. Hoka One One Clifton 8, On Running CloudFlyer

Wpis powstał we współpracy z marką Asics, jednak jego treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem. Powstała w konsekwencji opinia jest opinią subiektywną autora.


6 komentarzy

Adam · 1 lutego 2022 o 15:22

Kumpela biegała krótko w trochę prostszym, „siostrzanym” modelu Dynablast. Biegała krótko bo po kilkunastu treningach zaczęły się jej pruć cholewki nad palcami w obu butach dokładnie w tym samym miejscu. Reklamacje odrzucono bo uszkodzenie było „mechaniczne”. To oczywiście racja bo przetarcia itp są zawsze mechaniczne. A buty do stania nikomu nie są potrzebne. W każdym razie to i ją i mnie wyleczyło z jakiegokolwiek zainteresowania marka Asics

    Paweł Florek · 3 lutego 2022 o 10:43

    Dzięki za Twoją opinię!

      Marguerite · 22 czerwca 2022 o 22:40

      Biegam w dynablast 2, na liczniku ponad 400 km, żadnych przetarc, nic się nie pruje. Polecam Asics. Moje kolejne to będą novablast 2 ?

Piotrek · 4 lipca 2022 o 17:56

Przebiegłem w Novablast 2 dokładnie 360km. Po tym dystansie w obu butach pojawiły się dziury/wytarcia na zapiętkach. W jednym na tyle duże, ze przeszkadza to w treningu. Inne buty jakie miałem zdecydowanie wytrzymywały u mnie większe przebiegi.

Asics Novablast 3 recenzja runaddicts · 9 grudnia 2022 o 13:58

[…] Jeśli chcesz przy okazji przeczytać recenzję wersji nr 2, kliknij tutaj! […]

Asics Gel-Cumulus 23 GTX — recenzja, test, opinia :) · 30 sierpnia 2023 o 14:12

[…] Asics Novablast 2 […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *