W tej recenzji opiszemy nasze spostrzeżenia z treningów w najnowszej odsłonie modelu od Asics’a – trzeciej odsłony Novablast. Jest to but, który podbił wiele serc biegaczek i biegaczy na całym świecie. Czy okaże się lepszy od poprzednika? Warto dodać, że trzecia edycja ma też swojego odpowiednika w teren. Asics tym modelem zapoczątkował swoją ideę Nature Bathing, czyli stworzył but, który zakładając na stopy sprawdzi się zarówno w miejskiej dżungli, jak i w leśnym terenie. Terenowy Novablast 3 z dopiskiem TR ma zmieniony bieżnik czym odróżnia się od modelu typowo na asfalt. Idea ta ma przyświecać kolejnemu upraszczaniu biegania, by nie musieć kupować wielu modeli różnego przeznaczenia. Kibicujemy tej inicjatywie.

#WSPÓŁPRACA

Jeśli chcesz przy okazji przeczytać recenzję wersji nr 2, kliknij tutaj!

Pierwsze wrażenia

Na wstępie musimy powiedzieć, że jest to model gdzie mieliśmy jego trzy postępujące po sobie edycje na testy. Testowaliśmy Novablast 2, Novablast 2 LE (wersja limitowana) oraz tę najnowszą, trzecią. Co ciekawe, wszystkie modele czymś się od siebie różniły. Przede wszystkim modele 2 i 2 LE miały znacznie miększą w odczuciu technologię amortyzacji FF Blast. Z kolei trzecia edycja to technologia FF Blast+. Jeśli odpowiadała Wam miękkość oferowana przez technologię rodem z 2 edycji to tutaj odczujecie więcej twardości. Ewoluowała również cholewka i jej wykonanie. Najgorsza w naszej opinii była cholewka w podstawowej 2 edycji Novablasta. Wydaje się, że była ona najmniej odporna na ścieranie. W edycji 2 LE była ona udoskonalona. Znacznie mocniejsza, komfortowa i bardzo przewiewna. W najnowszej wersji zmieniono również język. Jest on bardziej płaski i świetnie dopasowuje się do stopy. Ta zmiana, zdecydowanie na plus! OK, przejdźmy do szczegółów.

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 3 – amortyzacja

Jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, trzecia edycja kultowego Novablasta otrzymała nową amortyzację. Za poczucie miękkości i komfortu w biegu odpowiada FF Blast+. Pierwsze wrażenia z biegania były mieszane. Znacznie twardsze czucie pianki w stosunku do modeli 2 i 2 LE oraz klapanie butów o asfalt. Do czucia nowej pianki szybko można się przyzwyczaić, ale klapanie o asfalt lekko irytuje. Z tym pomoże z pewnością muzyka na uszach. Nie mniej jest to amortyzacja, która oferuje duży komfort w treningu. Jeśli szukasz buta uniwersalnego, który sprawdzi się również na zawodach, to Novablast 3 może być jedną z kilku opcji wyboru. But jest dosyć lekki, ok 250 gram, przewiewny i oferuje to, co biegaczowi potrzebne na zawodach. Dobrą dynamikę, przewiewność stopy i amortyzację.

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 3 – budowa cholewki

Bardzo elastyczna, przylegająca i miła dla stopy. W tych słowach należy ją najprościej zdefiniować. Dzięki ulepszeniom w stosunku do wersji 2 edycja z cyfrą 3 znacznie bardziej nadaje się na bieganie w jesienno-zimowych warunkach. Cholewka, która występowała w Novablast 2 wykluczała przeznaczenie Novablasta na bieganie w listopadowych i grudniowych warunkach. Tutaj jest inaczej bo cholewka jest bardziej szczelna i sztywniejsza. But nie zmienił się pod względem swojego komfortu po wsunięciu stopy do jego wnętrza. Jest bardzo wygodny, szczególnie dzięki nowemu wykonaniu języka. Jest to zdecydowanie najlepsza zmiana w trzeciej edycji. Po ewolucji Novablasta widać, że Asics słucha biegaczy i stale poprawia mankamenty, które zgłaszają użytkownicy. I to nam się bardzo podoba. Gdybyśmy mieli wskazać kierunek zmian, niekoniecznie nawiązując do konkretnie tego modelu, to sztywna rama w modelach zimowych i żelowych. Nad tym Asics mógłby jeszcze popracować.

Unboxing na naszym instagramie –> https://www.instagram.com/p/ClOPnqtAw–/

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 3 – dynamika i stabilność

Dynamika dzięki nowej technologii w podeszwie to zupełnie nowa bajka. FF Blast+ daje duży zwrot energii włożonej w odbicie. Czuć to w szczególności podczas szybszych jednostek. Tam, gdzie spadło poczucie miękkości tutaj odbija się w znacznie mocniejszym efekcie zwrotu energii. Czyli jak to w życiu, coś za coś. Dla mnie osobiście dynamika i amortyzacja są tutaj już wyważone bardzo dobrze. Odpowiada mi ten komfort i dynamika. Stabilność zapewnia szeroka podstawa podeszwy i elementy wzmacniające cholewkę usytuowane w okolicach pięty. Zapiętek jest komfortowy, ogólnie w mojej opinii to bardzo udany model. Dodatkowo charakterystyczne podwyższenie pianki na łuku stopy dodatkowo ją trzyma i poprzez to zwiększa poczucie stabilności. Zadarty przód i tył buta ułatwiają przetaczanie stopy, co potwierdza tylko wysoką dynamikę tego modelu.

Novablasta 3 z kodem runaddicts kupisz 15% taniej u naszego partnera – w SKLEPIE BIEGACZA!

Charakterystyczne cechy Asics Novablast 3 – wykonanie i design

Design jest mniej odważny niż w poprzednich edycjach. Kształt pianki w wersji 2 mocno przyciągał uwagę innych biegaczy, ale liczne krzywizny powodowały z kolei trudności w doczyszczeniu pianki w jej zakamarkach. Wersja trzecia za to ma fajną, odważną kolorystykę. Pomarańcz bijący z podeszwy mocno przyciąga uwagę i zdaje się, że właśnie takim zabiegiem udało się brak tych charakterystycznych rowków w podeszwie zastąpić. Wiadomo, że but ma się użytkownikowi podobać, ale to nie oczy powinny być najbardziej zadowolone, kiedy ten but kupujemy. But tak jak z recenzji wynika jest bardzo udany. Ciężko z perspektywy już ponad miesiąca biegania z nim zauważyć w nim jakieś inne wady. Poza klapaniem FF Blast+ o asfalt oraz mniejszym odczuciu miękkości, co niektórym może przeszkadzać but zasługuje na piątkę. Szczególnie w związku z dynamiką, za komfortową i zmienioną cholewkę z zupełnie nowym językiem. Na plus również jego wszechstronność i możliwość biegania w jesienno-zimowych warunkach.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Amortyzacja
Dynamika
Stabilność
Przewiewność

PLUSY:

Dynamika w związku z nową technologią FF Blast+, lekkość, wygoda, wygląd, estetyczne wykonanie i uniwersalność.

MINUSY:

Klapanie pianki o asfalt, twardsza amortyzacja.

Zobacz recenzję wideo:

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką Asics. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


3 komentarze

Asics Gel-Nimbus 25 czyli totalna rewolucja znanego od lat flagowca marki - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 27 stycznia 2023 o 20:46

[…] Nie sposób znaleźć jakąś niedoróbkę. Tutaj nic nie dzieje się z przypadku. Już w recenzji Novablasta 3 pisałem, że jakość w Asicsie poprawia się z modelu na model. Bardzo cieszy, że rzesza […]

Salomon Aero Glide - opinia runaddicts · 2 maja 2023 o 22:08

[…] biegu po asfalcie pianka dobrze tłumi drgania i nie hałasuje, tak jak na przykład mieszanka w Asics Novablast 3, ona hałasuje chyba […]

Asics Gel-Nimbus 26 - czy dobra seria Nimbusa trwa? · 8 marca 2024 o 21:49

[…] Polecałbym go osobom, które szukają dużej amortyzacji na długie i spokojne biegi. Oczywiście jeśli nagle zachce Ci się przyspieszyć, to z pewnością krótkie akcenty spokojnie dasz radę szybko ogarnąć. Jeśli jednak myślisz nad bieganiem dłuższych szybkich odcinków to zdecydowanie lepszym wyborem od Nimbusa będzie np. Novablast 3. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *