W niniejszej recenzji przeczytasz o piętnastej edycji buta marki Saucony, modelu Guide. Słowo guide z angielskiego to właśnie wspomniany w tytule przewodnik. Jeśli miałeś styczność z wcześniejszymi modelami Guide to nieźle się zdziwisz. Model ten wyglądem dość znacznie odbiega od poprzedinków, ale o tym za chwilę, życzę Ci miłej lektury! Oto recenzja Saucony Guide 15!

#WSPÓŁPRACA

Saucony Guide 15 – pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka? Wow, ładny jesteś!

W sumie wygląd buta, to obiektywnie, ostatnio jeden z pierwszych decydujących czynników o zakupie. Moim zdaniem, ten but może się podobać. Era blogów, takich jak nasz umożliwia Wam czytelnikom nieco głębiej wczytać się w charakterystykę konkretnego modelu, tak by po lekturze wpisu móc nie tylko po wyglądzie zewnętrznym buta stwierdzić czy właśnie takiego modelu jak ten szukaliście, czy nie. Poza wyglądem, który przypadł mi do gustu, na pierwszy rzut oka widać, że Guide 15 jest solidnie amortyzowany. Producent śledzi trendy rynkowe, które wskazują jasno, że buty wyższe, lekkie i wysoko amortyzowane sprzedają się po prostu dobrze!

Charakterystyczne cechy Saucony Guide 15: Waga, przewiewność, budowa cholewki

Po włożeniu ich na stopy czuć amortyzację, jest jej naprawdę wiele. Cholewka zbudowana jest z przyjemnego materiału, który miło otula stopę. Stopa się w nich nie grzeje, wentylacja jest na dobrym poziomie. But dopasowuje się do stopy właściciela, jednak ten model nie będzie odpowiedni dla osób o szerokich stopach. Zapiętek jest wysoki, miękki i dobrze dopasowuje się do ścięgna achillesa, nie obciera. Język w Guide 15 jest miły dla stopy, szeroki i współgra z cholewką otaczając szczelnie stopę. W kilku miejscach Guide 15 jest specjalnie wzmocniony, co z kolei ma zapewnić dłuższą żywotność siateczce. Co ważne, model ten stworzony jest dla biegaczy z tendencjami do nadpronacji. Pianka PWRRUN zapewnia niską wagę Guide 15 – waży on zaledwie 271 gram. O wszystkich technologiach, które występują w tym modelu przeczytasz na stronie naszego Partnera czyli Sklepie Biegacza. Pamiętaj, że na hasło runaddicts otrzymasz 15% rabatu na nieprzecenione buty, w tym na ten model!

Charakterystyczne cechy Saucony Guide 15: Dynamika i amortyzacja

Guide 15 to taki biegowy tygrys. Agresywna bestia, która swoją budową zachęca i wręcz zmusza właściciela do szybszego przebierania stopami. Saucony w 15 odsłonie modelu Guide zastosował piankę o dobrych właściwościach. Mowa tu o piance EVA i technologii PWRRUN. Pianka ta charakteryzuje się bardzo niską wagą i niesamowitym zwrotem energii. Zauważyłem to już na pierwszym kilometrze, który minął mi zaskakująco szybko.

Z całą pewnością muszę przyznać, że Guide 15 to BARDZO dynamiczny but. Za taki stan rzeczy w tym modelu odpowiada też kołyskowa budowa podeszwy. Ten mix cech to właściwie motor napędowy Saucony Guide 15. Kiedy zatrzymałem się, by zrobić relację na insta na jednym z pierwszych testów tego modelu, to z niedowierzaniem zerkałem na zegarek i osiągnięte średnie tempo na kilku kilometrach. Ten but dosłownie sam biegnie. Myślę, że dla osób, których stopy mają tendencje do nadpronacji model ten sprawdzi się zarówno jak typowo treningowy, ale również na start 5 czy 10 km.

Amortyzacja w Guide 15 należy do tych twardszych w odczuciu, jednak za tym uczuciem twardości idzie niesamowity zwrot energii. Guide 15 przypomina mi mocno Nike Zoom Fly 3, jednak uczucie miękkości jest w tych dwóch butach zupełnie inne. Spójne natomiast są cechy wysokości pianki oraz dynamika obu modeli, mimo braku płytki karbonowej w modelu Guide 15!

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Wygląd buta
Waga
Amortyzacja – 4 dlatego, że nie wszystkim może odpowiadać ten typ amortyzacji
Dynamika
Wykonanie cholewki

PLUSY:

  • Bardzo estetyczne wykonanie, które istotnie skłania do ich zakupu,
  • Gigantyczny zwrot energii,
  • Drapieżny i nowoczesny wygląd buta,
  • Estetyczna i przewiewna cholewka, która miło otula stopę.

MINUSY:

  • Uczucie twardej amortyzacji,
  • Wąski w środku, nieodpowiedni dla osób o szerokich stopach.

PODSUMOWANIE:

But zdecydowanie wart swojej ceny i uwagi, jednak nie będzie dobry dla każdego biegacza. Będzie dobrym wyborem dla osób szukających dobrego balansu pomiędzy butem dobrze amortyzowanym i zarazem dynamicznym. Z całą pewnością zrobisz w tym bucie szybkie jednostki treningowe, co więcej — z luzem przebiegniesz w nich szybką piątkę czy dyszkę. Jednym słowem, warto.

Zapraszamy do przeczytania innych naszych recenzji, klik!


2 komentarze

Saucony Guide 17 - but ze wsparciem dla stopy pronującej. Jak zmienił się względem testowanego Guide 15? - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 18 kwietnia 2024 o 11:03

[…] wygląd nowego, Saucony Guide 17 do Guide 15, kliknij to zupełnie dwa inne […]

Saucony Guide 17 jak ewoluował ten model · 18 kwietnia 2024 o 11:16

[…] wygląd nowego, Saucony Guide 17 do Guide 15, kliknij to zupełnie dwa inne […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *