W niniejszym wpisie przeczytasz moją subiektywną opinię o najnowszej, czwartej wersji popularnej treningówki od New Balance. Dlaczego uważam, że New Balance FuelCell Rebel v4 zasługuje na miano odkrycia 2024 roku? Dowiesz się poniżej, zapraszam!

#reklama

WOW!

Nigdy w ten sposób nie zaczynałem swojej recenzji. Nigdy nagłówek nie zaczynał się tak krótkim, lecz treściwym zwrotem. Tak po prostu jest! Kiedy biegnę w New Balance FuelCell Rebel v4 tylko takie słowo ciśnie mi się na język. Czy biegałem kiedykolwiek w lepszym treningowym bucie? Przed Rebelem v4 było kilka, w mojej opinii, świetnych butów. Ale Rebel bije konkurencję w wielu aspektach. Przede wszystkim, w cenie niespełna 700 zł otrzymujesz buta, który śmiało aspiruje do grona tzw. „Super Shoe”. Dlaczego? Bo to praktycznie klon swojego szybszego brata, czyli New Balance FuellCell SC Elite v4.

  • SC Elite v4 ma pełnowymiarową płytkę karbonową, Rebel v4 jej nie posiada
  • SC Elite v4 ma 4 mm dropu, Rebel v6 z kolei 6 mm
  • SC Elite v4 waży 237 g a Rebel v4 212 gramów, to bardzo mało! Różnica w wadze to obecność płytki i większej ilości pianki FuelCell w podeszwie flagowej startówki New Balance.

Jaki jest ten efekt wow? Ano taki, że po wsunięciu stopy w Rebela v4 praktycznie nie czujesz go na stopie. W trakcie treningu wagowo but nie dokucza również w żaden sposób. Nawet trucht z Rebelem jest dynamiczny. To but wręcz stworzony do mocnych, dynamicznych jednostek. 2 zakres, treningi mieszane z akcentami, długie i dynamiczne wybiegania, sprinty, odcinki po 1-3 kilometry. Śmiało, na wszystkie jednostki zabierzesz ze sobą Rebela. Co więcej, mogę się założyć, że trening z tym butem sprawi Ci więcej radości niż do tej pory. Zacznę od początku, czyli od cholewki.

Cholewka, nowy system FantomFit

Cholewka FantomFit to innowacyjna technologia, która znalazła zastosowanie w najnowszysch butach New Balance, czyli treningowym FuelCell Rebel v4 oraz FuelCell SC Elite v4. Technologia zapewnia użytkownikowi wyjątkową lekkość, wsparcie i dopasowanie. Ta zaawansowana konstrukcja cholewki łączy w sobie lekkość materiałów z solidnością konstrukcji, aby zapewnić nam użytkownikom optymalną wydajność biegową.

Cholewka FantomFit została zaprojektowana w taki sposób, aby być jak druga skóra dla stopy. Wykorzystuje ona termicznie spajane panele, które są umieszczane na przodzie buta, zapewniając precyzyjne dopasowanie i komfortowy, naturalny ruch stopy podczas biegania.

Materiały użyte do produkcji cholewki FantomFit wpływają pozytywnie na wagę buta. Cholewka jest bardzo przewiewna i daje się dobrze dopasować do stopy. Generalnie, moim zdaniem jest sporo miejsca w jej wnętrzu. System sznurowania umożliwia indywidualne dopasowanie cholewki do stopy. Moje dość wąskie stopy musiały chwilę poczekać, żebym przed pierwszym treningiem dopasował cholewkę, która delikatnie od stóp odstawała. W trakcie użytkowania znalazłem też istotny minus zapiętka. Zapiętek jest elastyczny, niestety jego budowa i krawędź drażni achillesa wtedy, kiedy skarpetka nie wystaje poza zapiętek. Mocno otarłem sobie achillesa w trakcie jednego z treningów gdy założyłem niską skarpetkę. To moim zdaniem istotna wada Rebela v4.

W trakcie treningu cholewka bardzo dobrze trzyma stopę. Cieniutki język, trwale związany z cholewką świetnie współpracuje z całą konstrukcją, tutaj naprawdę nie ma się do czego przyczepić! Dynamiczne i długie treningi latem nie będą stanowiły dla Rebela bariery. Cholewka jest mega przewiewna, wystarczy cienka skarpetka i można śmiało wybiegać, komfortowa wentylacja stopy gwarantowana. Buta testowałem przez ponad 6 tygodni w temperaturach od 10 do prawie 30 stopni. Nie było treningu, w którym czułbym, że cholewka ma problem z odprowadzeniem ciepła poza but.

Podeszwa, czyli stabilnie, miękko i dynamicznie

Szeroka podeszwa, wykonana z pianki FuelCell gwarantuje nie tylko stabilność, ale zapewnia ogrom dynamiki, responsywności i dawki amortyzacji, której będziesz potrzebował w trakcie różnych jednostek treningowych.

Szeroka podeszwa buta ma znaczący wpływ na jego stabilność podczas biegania. Poprzez zapewnienie szerszej powierzchni kontaktu z podłożem, lepiej rozprowadzane są siły działające na stopę podczas każdego kroku. To szczególnie istotne dla osób z tendencją do krzywego biegania, czyli dla osób z nadpronacją.

Pianka FuelCell charakteryzuje się wysoką sprężystością i energochłonnością, co oznacza, że absorbując siłę uderzenia podczas lądowania, szybko oddaje ją w postaci energii podczas odbicia. To sprawia, że buty z pianką FuelCell oferują płynne i efektywne przejście z jednego kroku na drugi, co wspiera dynamikę biegu i zapewnia większą wydajność podczas treningów czy zawodów. Podeszwa zewnętrzna jest dobrze nagumowana, aczkolwiek nie sprawdzałem jej jeszcze podczas ulewnego deszczu dlatego nie jestem w stanie ocenić, czy dobrze trzyma się mokrego i śliskiego asfaltu.

Dla kogo New Balance FuelCell Rebel v4?

Dla każdego, kto ceni sobie wsparcie w sporcie technologii z najwyższej półki. Co więcej, cena nowego nieprzecenionego buta, jak na to, co otrzymujemy za nią nie jest wygórowana. Mówiąc szczerze, na rynku obecnie istnieje wiele mniej technologicznie zaawansowanych butów o znacznie wyższej cenie zakupu. Ciężko przewidzieć na ten moment, na jak długo Rebel v4 będzie biegaczom wystarczył. Myślę, że statystyczne 1200-1600 km udźwignie. Wiem natomiast, że po około 150 km pianka jest dość mocno pomarszczona, nie wraca do swojego pierwotnego wyglądu.

Od kiedy zacząłem testować Rebela, jest to mój ulubiony kompan treningowy. Zabieram go na większość swoich treningów. To but, który spełnia moje wszystkie oczekiwania co do świetnego buta biegowego. Jest miękki, szybki, bardzo przewiewny i dosłownie nie czuć go na stopie. Ważne jest dla mnie po prostu to, by but w treningu nie przeszkadzał, on nie przeszkadza a każde w nim wybieganie to dla mnie wielka radość. Myślę, że lepszej rekomendacji nie trzeba.

Zobacz również recenzję wideo od Łukasza:

Na koniec jak zwykle oceny tego buta, moje subiektywne oczywiście.

Chcesz kupić Rebela? Przyjrzyj mu się z bliska, klik!

Ocena generalna
Stabilność
Dynamika

Przewiewność

Komfort i amortyzacja
  • Lekkość konstrukcji,
  • Świetna, dobrze dopasowana do stopy, przewiewna cholewka FantomFit,
  • Dobra stabilizacja,
  • Miękka amortyzacja dzięki piance FuelCell,
  • Ogromna dynamika buta, dobry zwrot energii z pianki,
  • wygląd, estetyczne wykonanie.
  • Ocieranie achillesa poprzez zapiętek (wtedy gry masz niską skarpetkę). Warto to wziąć pod uwagę przy ubiorze na trening. Niestety skarpetka poniżej zapiętka może spowodować otarcie w trakcie aktywności.

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką New Balance. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.