Spacerując po targach przy okazji Festiwalu Biegowego w Krynicy w 2020 roku z zaciekawieniem spoglądaliśmy w kierunku stoiska On Running. Wyjątkowy kształt podeszwy modelu CloudFlyer zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Kilkanaście osób przymierzało wtedy i testowało buty podczas zwiedzania expo my też zawiesiliśmy oko i obejrzeliśmy eksponowane wtedy na stoisku różne modele oferowane przez producenta.

Szczerze mówiąc na oglądaniu wtedy się skończyło. Z radością w kwietniu otworzyliśmy przesyłkę, którą otrzymaliśmy od Sklepu Biegacza z prośbą o przetestowanie dwóch różnych modeli marki On Running – dedykowanego na asfalt buta CloudFlyer oraz terenowego CloudUltra.

Na szerszy opis terenowej odsłony chmurek przyjdzie jeszcze czas. Ostatnio na warsztacie w zmiennej scenerii mamy bowiem czwartą edycję Salomon Sense Ride.

#WSPÓŁPRACA

Od razu po dotarciu paczki zaczęliśmy testować buty w terenie. Skupiłem się na testach modelu na ulicę gdyż trenowaliśmy pod szybkie 10 km, treningi w terenie odsunęliśmy do jesieni. Oto co po przebiegnięciu w nich ponad 200 km mogę Wam powiedzieć o asfaltowej odsłonie popularnych w biegowym świecie „chmurek”.

Budowa buta

Dodam na samym początku, że opinie na temat tego modelu mamy z Łukaszem odmienne. Mamy to szczęście, że obaj dostaliśmy ten sam model i możemy podzielić się z Wami naszymi wrażeniami. Postaramy się o nich opowiedzieć podczas kolejnej edycji „Recenzji w biegu”.

System chmurek – jak dla mnie buty te wizualnie obiecują odbiorcy amortyzację na niebotycznym poziomie – wygląd chmurki może to sugerować. W rzeczywistości jest inaczej. Moje wrażenie jest zgoła odmienne. But w moim odbiorze jest dość twardy. Ma to swoje plusy i minusy zarazem.

Plusy i minusy On Running CloudFlyer

PLUSY:

  • Dynamika, spokojnie przebiegniecie w nich szybkie treningi interwałowe czy nawet kilkunastokilometrowe wybiegania (bardziej miękka pianka byłaby mniej dynamiczna).
  • Większa odporność na ścieranie.
  • Responsywność: wbiegając na jakąś nierówność terenu model ten świetnie radzi sobie z tłumieniem takiego zdarzenia. Incydent taki odczujecie ze znacznie mniejszą siłą niż w butach innych producentów (mogę porównać tę responsywność do NIKE Vomero 14 i tutaj On Running deklasuje model Nike pod tym względem).
  • Waga buta – but jest bardzo lekki, odczuwalność na stopie jest bardzo przyjemna.

MINUSY:

  • Uczucie twardości podczas biegania (osoby szukające bardzo amortyzowanego buta mogą być nieco rozczarowane).
  • Budowa chmurek – zbyt szerokie przerwy pomiędzy chmurkami. Sposób w jaki zbudowana jest podeszwa powoduje, że biegnąc przez las czy park musicie się liczyć z tym, że szyszka lub kamień mogą się w niej zawieruszyć.

Budowa On Running CloudFlyer

Cholewka – siateczka jest przewiewna. Cholewka wykonana jest z trwałego materiału, but zachowuje swoją plastykę i pierwotny wygląd po przebiegnięciu kilkunastu treningów.

Koniecznie warto przed wyborem konkretnego modelu przymierzyć je fizycznie na nogach. Moja stopa jest raczej węższa niż szersza, musiałem mocniej związać but aby stopa była wewnątrz stabilnie osadzona. Model ten będzie idealny dla osób o szerokich stopach. Sugerujemy kontakt ze specjalistami ze Sklepu Biegacza, którzy online dobiorą buty choćby pod względem parametru szerokości Twojej stopy! Warto przed wyborem właśnie skonsultować się w tym temacie aby uniknąć rozczarowania i odsyłania paczki 😉

Ocena łączna, uwzględniając plusy i minusy wskazane powyżej

Ogólne wrażenie podczas treningu

Moje subiektywne zdanie na temat tego modelu można ująć w jednym zdaniu. Model wart uwagi kiedy masz szeroką stopę, szukasz dynamicznego buta o zrównoważonym stopniu amortyzacji i dynamiki. Dla mnie aspektem głównym przy doborze buta treningowego jest zachowanie buta na stopie i odczucia podczas treningu w terenie, później oceniam aspekt wizualny. Zdaję sobie sprawę, że gusta są różne stąd piszę otwarcie co czuję w tym konkretnym przypadku.

Ogólne wrażenie z testu jest na solidną trójkę. Jego wykonanie jest bardzo staranne, do niczego nie można się doczepić. Nie napiszę o nim nic nadzwyczajnego bo tego „wow” nie poczułem, nie ujął mnie niczym ten model stąd taka a nie inna ocena. Jeśli trenujesz triathlon to On Running może być dla Ciebie dobrym wyborem, wielu tri sportowców bardzo je lubi!

Zachęcam do obejrzenia relacji wideo z testów na instagramie, oraz też w tym miejscu.

Paweł


2 komentarze

Adidas 4DFWD 2 · 16 listopada 2022 o 12:47

[…] podobnie do systemu chmurek, który znam z testów ON CloudFlyer. Recenzję tego modelu zresztą przeczytasz tu. Czyli należy ona do tej twardszej amortyzacji. Ogólnie jestem zwolennikiem pianki ZoomX od Nike, […]

On Cloudsurfer 7 - recenzja runaddicts · 31 marca 2023 o 09:29

[…] miękkości marki On Running. Dotąd, mając na uwadze wcześniejsze testy modelu On Running CloudFlyer, amortyzacja w czuciu należała do tych twardszych na rynku. Mi taki typ zupełnie nie odpowiada. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *