Czy taka technologia w bieganiu ma sens? Czy pianka może być skutecznie zastąpiona ażurową konstrukcją wydrukowaną na drukarce 3D z żywicy polimerowej? W tej recenzji przeczytasz o Adidas 4DFWD 2 czyli bucie, który zrobił na mnie duże wrażenie. Przyznam, że wizualnie to przekozak! Jak będzie w trakcie treningu? Czytaj niżej, zapraszam!

#WSPÓŁPRACA

Podeszwa Adidas 4DFWD – czy to ma sens?

Jeśli wierzyć wszelkim dostępnym w sieci materiałom, obliczeniom i tłumaczeniu konstruktorów adidasa jak to działa, wydaje się, że ma. W skrócie, podeszwa wykonana w technologii 4DFWD działa w ten sposób, że stopa podczas lądowania wytwarzając siłę pionową zamienia się w energię poziomą. Obrazując to w słowa, konstrukcja ugina się w trakcie kontaktu z podłożem. Przesuwając stopę w czasie hamowania o 8 mm w przód przy każdym kroku.

Powyższy schemat obrazuje działanie podeszwy 4DFWD. W warunkach testów mechanicznych, wyjątkowa struktura adidas 4DFWD w porównaniu z poprzednimi generacjami podeszwy środkowej 4D, trzykrotnie efektywniej przetwarza energię wytwarzaną podczas lądowania w ruch przesuwający stopę do przodu. Ta grafika pochodzi z oficjalnych materiałów producenta, ale zdecydowałem się, aby pokazać jak to działa. Tyle w skrócie o technologii, czas przyjrzeć się reszcie, bo jest o czym pisać.

Charakterystyczne cechy Adidas 4DFWD 2 – amortyzacja

Wstęp o podeszwie wstawiony jest nie bez kozery, bo jak mówić o amortyzacji nie przedstawiając najpierw technologii? Amortyzacja jest, bezsprzecznie biegając w 4DFWD 2 czuć, że pod stopą jest miękko. Oczywiście jak się domyślasz czucie miękkości znacznie różni się od klasycznej amortyzacji pianki choćby Lightstrike PRO od niemieckiego producenta. Amortyzacja jest odczuwalna bardzo podobnie do systemu chmurek, który znam z testów ON CloudFlyer. Recenzję tego modelu zresztą przeczytasz tu. Czyli należy ona do tej twardszej amortyzacji. Ogólnie jestem zwolennikiem pianki ZoomX od Nike, bardzo lubię biegać w butach zaopatrzonych w tę technologię. Szczerze mówiąc konstrukcja 4DFWD nie oddaje w mojej opinii tyle energii ile wspomniany ZoomX. Testy wykonałem na kilku jednostkach, jak zwykle poddając buta dynamicznym, krótkim interwałom, długiemu wybieganiu oraz biegu w szybkim tempie podczas treningu w tzw. drugim zakresie tętna.

Charakterystyczne cechy 4DFWD 2 – waga i budowa cholewki

Waga to największa zmora tego buta. Biegając w Nike ZoomX Streakfly przez kilka tygodni, które ważą 180 gramów, przesiadam się na 4DFWD 2, który waży około 340 gramów. No i tę różnicę czuć. Oczywiście czuć na niekorzyść. Waga to istotna sprawa szczególnie wtedy, kiedy biegasz treningi bazowe na dość szybkich tempach. Szybkie jednostki, wymagające ciągłego szybkiego mielenia powietrza to nie bajka dla tego modelu. Oczywiście da się w nich biec szybko, lecz nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. But wydaje się wtedy ociężały, wręcz towarzyszyło mi uczucie pewnego hamulca na nogach. Adidas 4DFWD 2 to but, który sprawdzi się w wolniejszych jednostkach, które nie będą wymagały szybkiego przebierania nogami.

O cholewce natomiast należy mówić bardzo pozytywnie. Primeknit+ to uszyta bardzo precyzyjnie bardzo miła dla stopy cholewka. Zapiętek wysoki i wygodny dla achillesa, pięta trzymana jest bardzo dobrze. Cholewka to miks wspomnianego Primeknitu+ z zaawansowaną technologicznie siateczką. W jesienne i zimowe dni, gdy temperatura zewnętrzna nie przekracza 10 stopni na plusie wentylacja jest bardzo dobra. Zdecydowanie gorzej będzie latem, nie wyobrażam sobie wybiec z nimi w trening 15/20 km w temperaturze powyżej 20 stopni. Byłoby mocno niekomfortowo. Bardzo wygodny jest język, który tworzy całość z cholewką. Należy wspomnieć o sznurowadłach, które są najlepsze, z jakimi do tej pory miałem styczność. Wiążą się znakomicie, dodatkowo są odblaskowe. Jeśli mowa o odblaskach, brawo Adidas. Elementów odbijających światło jest tutaj bardzo wiele, super sprawa!

Charakterystyczne cechy Adidas 4DFWD 2 – dynamika, stabilność

O dynamice można powiedzieć, że napisałem w poprzednim akapicie. Jest to model do biegania wolniejszego, klepania kilometrów jak to lubią mówić biegacze. Mimo, że podeszwa 4DFWD ma kształt kołyski, to nie zauważyłem płynności w przetaczaniu się stopy pięta-palec. Na szybkie bieganie polecamy buty z gamy Adidasa zaopatrzone w piankę Lightstrike + i z karbonem rzecz jasna. Jeśli chodzi o stabilność to jest ona bardzo dobra. But jest dobrze wykonany pod względem geometrii podeszwy zewnętrznej, która cechuje się świetną przyczepnością w mokrych warunkach dzięki gumie Continental. Spore kołki, ułożone w nierównomierny sposób również sprzyjają dobrej przyczepności.

Charakterystyczne cechy Adidas 4DFWD 2 – wykonanie i design

Ciężko nie zgodzić się z tezą, że but zwraca na siebie uwagę i każe na sobie zawiesić oko. Precyzja wykonania i dbałość o szczegóły. To wielkie atuty adidas 4DFWD 2. Urzekło mnie w nim to, że od momentu wyciągnięcia go z pudełka czujesz, że masz styczność z czymś wyjątkowym, z produktem premium.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Amortyzacja
Dynamika biegu
Stabilność
Przewiewność

Adidas 4DFWD 2 możesz znaleźć w Sklepie Biegacza. 15% taniej z kodem: runaddicts

PLUSY:

Świetna dopasowana do stopy i bardzo wygodna cholewka z bardzo wygodnym językiem i systemem sznurowania. Dobra stabilność stóp w biegu. Świetny design i kolorystyka, która przyciąga wzrok.

MINUSY:

Nie będą nadawać się na bardzo szybkie bieganie. Ażurowa konstrukcja podeszwy oraz dość wysoka waga buta powodują to, że nie należy on do tych najszybszych.

Podsumowanie:

But szczególnie nada się dla osób, które lubią dość twarde w czuciu buty, które chcą dobrze wyglądać na szlaku i biegają raczej wolniej niż szybciej. Dla osób biegających żwawo będzie to but na długie wybiegania, nieobarczone większymi prędkościami.

Po inne recenzje butów, kliknij tu.

Wpis powstał we współpracy z partnerem, Sklepem Biegacza jednak jego treść nie była uzgadniana ani konsultowana. Powstała w konsekwencji opinia jest opinią subiektywną autora.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *