W niniejszym wpisie przeczytasz o najnowszej, trzynastej wersji jednego z najlepiej amortyzowanych butów marki New Balance. Mowa tutaj o New Balance 1080 v13. Udoskonalona pianka Fresh Foam X robi naprawdę świetną robotę.

#współpraca

Z miejsca pokochałem ten model. Moje pierwsze wrażenia związane z tym modelem.

Meszkowata jasnoniebieska cholewka i ogrom lekkiej amortyzacji pod nogami. Nie mogłem doczekać się testów tego modelu. Słyszałem z różnych źródeł, że flagowy poduszkowiec marki NB robi dobrą robotę. Szczęśliwie my dostaliśmy na testy właśnie ten najnowszy model. Występuje w nim najnowsza wersja pianki Fresh Foam, z indeksem X. Pianka została znacząco odchudzona, przy czym zachowuje parametry poprzednika. Jest bardzo responsywna, bardzo miękka i dobrze amortyzuje wszelkie wstrząsy.

Buty po wyjęciu z pudełka sprawiają uczucie bardzo lekkich. Takie właśnie są w rzeczywistości, gdyż model o standardowym rozmiarze waży 261 g. To stosunkowo niewiele patrząc na to jak masywna jest podeszwa i co sobą reprezentuje ten but.

Pierwsze treningi z New Balance 1080 v13

To była i jest moja ulubiona treningówka ostatniego kwartału 2023 roku! W żadnym innym bucie nie przebiegłem aż tylu kilometrów. Ten model jest jakby skrojony pod moje subiektywne oczekiwania co do butów biegowych na codzienne treningi i długie wybiegania.

Po wsunięciu stopy do wnętrza czuć ogrom miękkości. Cholewka bardzo dobrze dopasowuje się do stopy. Dobrze wyprofilowany zapiętek zapewnia komfort ścięgnu achillesa. To wszystko składa się na bardzo komfortowe bieganie, w szczególności treningów o średnim tempie. Ja swoje New Balance 1080 v13 używam do biegania w tempach od 5:20 do 4:00. Zakochałem się w 1080, bo jako jeden z niewielu butów w trakcie treningu w odczuciu jest bardzo lekki, nie przeszkadza w napędzaniu. To wielki atut tego buta. Jeśli chcesz przyspieszyć w trakcie treningu to nie jest dla niego żaden problem. Wystarczy wrzucić swój czwarty bieg i biec po swoje.

Zobacz jak wygląda z bliska każdy detal, szkoda, że cholewka w modelu testowym nie jest ciemniejsza. Po około 200 km przebiegu w jesienno-zimowych warunkach nie grzeszy ona czystością.

Podeszwa New Balance 1080 v13 – największa zaleta, ale też element z największą wadą, szczególnie w warunkach jesienno-zimowych

Trzeba przyznać, że inżynierowie New Balance zrobili dobrą robotę przy projektowaniu tego buta. Wszak opisałem już swoje subiektywne odczucia co do amortyzacji 1080 v13 jednak jest jeden element, do którego trzeba się przyczepić. Podeszwa zewnętrzna, w zasadzie jej ogumowanie. Niestety nie jest ono wystarczające na nasze polskie warunki jesienią i zimą. Uślizgiwałem się w trakcie szybszych odcinków na mokrej nawierzchni. Moim zdaniem zabrakło tutaj większej ilości różnej głębokości rowków w bieżniku, wtedy trakcja może byłaby lepsza. Nie mniej to jedyna wada, którą zauważyłem w tym modelu po ponad 200 zróżnicowanych kilometrach przebiegu.

Wszechstronność i lekkość – największe atuty New Balance 1080 v13

Rzadko kiedy trafia się but, do którego tak dobrze się wraca z treningu na trening. Myślę trening bazowy – zabieram na niego NB. Wiem, że kiedy będę chciał pobiec sobie w nim akcent to będzie to możliwe. W innych modelach o podobnym przeznaczeniu, np. Nimbusie 25 czy Nike ZoomX Invincible 3 na dłuższą metę przyspieszanie nie byłoby tak łatwe. Byłoby to obarczone większym wysiłkiem w napędzenie się w tych dwóch modelach.

Wszelkie dane o tym modelu dostępne są na stronie producenta, o tutaj przeczytasz o NB 1080 v13.
Na koniec jak zwykle oceny tego buta, moje subiektywne oczywiście.

Stabilność jest dobra, nie zauważyłem braków w trakcie treningu. Stopa układa się dobrze, nie muszę zbytnio korygować kroku w trakcie treningu.

Zobacz też wideo recenzję od Łukasza:

Oceny oraz plusy i minusy

ocena Generalna
Stabilność
Dynamika
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ratings_ocena45-1-e1634129412252.png
Przewiewność
Komfort i amortyzacja
  • MEGA miękkość w związku z nową technologią pianki,
  • lekkość a przez to bardzo dobra dynamika buta,
  • wygoda dla stopy,
  • dobra przewiewność cholewki,
  • wygląd, estetyczne wykonanie.

Minus zdecydowanie za trzymanie trakcji na mokrej nawierzchni, trzeba uważać na uślizgi, szczególnie podczas szybszych odcinków w treningu.

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką New Balance. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


1 komentarz

Jacox · 13 stycznia 2024 o 21:19

Według mnie bardzo dobry but to Puma Nitro deviate 2, oraz następca Elite, przyspieszenie jest mega, aż dziwne że nie ma o nich nic opisane o testów nie dużo.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *