Podczas aktywności fizycznej, kiedy biegniemy angażujemy do tej czynności nawet kilkaset mięśni. Biegnąc w strefie tlenowej, gdy swobodna rozmowa w biegu nie jest dla nas żadną trudnością, organizm energię do biegu może pobierać z tkanki tłuszczowej. Najważniejsze to znać kilka zasad aby organizm właśnie w ten sposób dysponował zasobami energetycznymi pochodzącymi z wnętrza naszego ciała.

Jak długo biec by spalać zbędną tkankę tłuszczową a nie mięśnie?

Jeśli wybierzesz się na wieczorny trening to wiedz, że najpierw organizm pobierze energię z węgli skonsumowanych w ciągu dnia. Węglowodany kumulując się w mięśniach jako glikogen dostarczy im niezbędnej energii podczas Waszej aktywności. Mówi się, że przez pierwsze 20-30 minut aktywności organizm pobiera 80 procent energii z węglowodanów a 20% z tłuszczy. Sytuacja odwraca się na korzyść po 30 minutach aktywności, kiedy głównym zasobem energetycznym staje się tkanka tłuszczowa a w 20% zgromadzony glikogen. Warto więc, w miarę możliwości etap ten maksymalnie wydłużyć.

Biegać rano czy wieczorem?

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy to korzystniejsze będzie bieganie rano kiedy organizm jest rześki i gotowy do konfrontacji z treningiem. Wieczorem organizm jest zmęczony, szykuje się do odpoczynku czego efektem są spowolnione jego naturalne procesy.

Ze śniadaniem czy na czczo?

Jeśli zaczniecie biec rano, bez śniadania organizm automatycznie pobierze energię z białek mięśniowych, które zamieniają się w energię w procesach glukogenowych. W efekcie ulegnie zmniejszeniu nasza masa ciała lecz nie ta, o którą nam chodzi. Zanikać będą mięśnie a nie odłożona wewnątrz tkanka tłuszczowa.

Co zjeść po treningu?

Najlepiej sprawdzi się opcja jedzenia dwóch posiłków – od razu po warto przyswoić około 40 g węglowodanów – świetnie sprawdzi się banan, a godzinę po posiłek tłuszczowo-białkowy (sałatka rybno-jajeczna, pomidor, sałata etc.).

źródło: polskabiega.sport.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *