W niniejszym wpisie przeczytasz moją subiektywną opinię na temat najnowszej, 31 edycji buta Asics Gel-Kayano. Jak zmienił się ten model? Przeczytaj niżej co sądzę o Asics Gel-Kayano 31.

#współpraca

Moje pierwsze wrażenia

Asics Gel-Kayano 31 to najnowsza odsłona cenionej serii butów biegowych z systemem wsparcia stopy nadpronującej, która wprowadza kilka istotnych ulepszeń w porównaniu do swojego poprzednika, Gel-Kayano 30.

To trzecia z kolei wersja, którą udało nam się przetestować. Poprzednie wersje do podglądu poniżej:

Asics Gel-Kayano 29

Asics Gel-Kayano 30

Cieszy fakt, że każda kolejna wersja jest dobrym update’m wersji poprzedniej.

W mojej opinii najbardziej zauważalną zmianą jest zastosowanie nowej cholewki, która nawiązuje do tej znanej i lubianej z Nimbusa 25. Ten typ technologicznej siateczki bardzo dobrze otula stopę i sprawia, że wentylacja stopy stoi na dobrym poziomie. Warto wspomnieć, że fabrycznie nowy but może powodować uczucie „grzania” od podeszwy. Efekt ten mija wraz z przebiegiem buta. Efekt ciepła od podeszwy minął w moim przypadku po trzecim treningu, czyli po około 40 km zrobionych w nowych Asics Gel-Kayano 31.

Warto zwrócić uwagę też na nowy design buta. Przeprojektowana cholewka i podeszwa bardzo nawiązuje do stylistyki znanej z Nimbusa 25 i 26.

Amortyzacja – czyli miękkość i twardość zarazem

Amortyzacja w Asics Gel-Kayano 31 opiera się na zaawansowanej piance FF BLAST PLUS ECO. Jej zadaniem jest tłumienie wstrząsów oraz dynamiczne odbicie. Technologia ta, w połączeniu z żelową wkładką pod piętą, oferuje spory komfort treningu.

Pianka FF BLAST PLUS ECO jest lżejsza i bardziej sprężysta niż tradycyjne materiały, co pozwala na bardziej efektywny bieg, minimalizując efekt zmęczenia stóp. Żelowa amortyzacja z kolei absorbuje wstrząsy, co chroni stawy i mięśnie przed przeciążeniami, zwiększając komfort biegu nawet na twardych nawierzchniach.

Ale… jak wiecie, technologia wsparcia nadpronacji powoduje, iż miękkość jest znacznie mniej odczuwalna niż ta znana z Asics Gel-Nimbus 25. Nie czuję tutaj efektu poduszki czy chmurki, ale skłamałbym gdybym napisał, że Kayano jest toporny, czy wręcz twardy. Moim zdaniem, w tej kwestii jest dużo lepszy od poprzednika. Konstrukcyjnie Kayano 30 i 31 to bardzo podobne do siebie buty, lecz dla mnie zdecydowanie wygodniejsza jest najnowsza, 31 odsłona Kayano.

Gdybym miał oceniać w punktach od 1-5 najważniejsze parametry, w kontekście poprzedniego modelu to moja ocena wyglądała następująco:

Po testach jestem przekonany, że osoby mające problem z nadpronacją będą zadowolone. W mojej opinii wysoki komfort biegu będzie zachowany podczas jednostek do 20 kilometrów. Waga buta nie należy do najniższych, to również warto wziąć pod uwagę przy doborze buta na bardzo długie wybiegania. Moim zdaniem, but ten sprawdzi się najlepiej na treningi do 20-25 km. Moja stopa jest neutralna i buty z systemami poprawiającymi krok potrafią je męczyć, stąd moja obawa o dłuższe jednostki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego konkretnego modelu to odwiedź stronę producenta, klik.

Przyczepność podeszwy, czyli kolejna zmiana na plus!

Podeszwa została zaprojektowana z wykorzystaniem technologii AHAR (Asics High Abrasion Rubber), która gwarantuje wyjątkową trwałość i przyczepność na różnych nawierzchniach. Specjalnie zaprojektowany bieżnik zapewnia pewność kroku zarówno na mokrych, jak i suchych trasach, co sprawia, że Gel-Kayano 31 to doskonały wybór dla biegaczy trenujących w zróżnicowanych warunkach.

Przyczepna podeszwa minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się, co jest kluczowe dla utrzymania równowagi i stabilności podczas biegu, szczególnie na nierównym terenie. Poza gumą AHAR, z którą już troszkę się znamy, w nowym Kayano znajdziesz system Hybrid Asics Grip, pokrótce to nowy, bardziej miękki bieżnik, dzięki któremu zwiększono miękkość buta i jego przyczepność, w szczególności na nierównym, asfaltowym terenie.

Krótko o samym systemie, który jest podstawą i największą wartością tego modelu. 4D GUIDANCE SYSTEM integruje różne elementy konstrukcyjne buta, aby dostarczać wsparcie dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, co pozwala na dłuższe i bardziej efektywne treningi bez obawy o urazy związane z nieprawidłowym ustawieniem stopy.

Jeśli masz problem z nadpronacją to omawiany but pomoże Ci biegać w prawidłowy sposób. Jeśli jednak Twoja stopa jest neutralna to zalecam jednak rozważenie zakupu Nimbusa 25 lub Nimbusa 26. Kliknij, i przeczytaj co myślę o obu tych modelach.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena Generalna
Stabilność
Dynamika
Przewiewność
Komfort i amortyzacja

  • Zmieniona cholewka w stosunku do poprzedniej wersji, jest elastyczna i przewiewna. Dobrze dopasowuje się do stopy.
  • Dobra dynamika buta, mimo szerokiej konstrukcji.
  • Zwiększony komfort biegu w związku z przebudowaną konstrukcją podeszwy i cholewki.

  • Minusik za grzanie podeszwy przez około 40 km.
  • Spora waga buta może być odczuwalna na jednostkach powyżej 25 km.

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką Asics. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *