Ha! Takie zaskoczenia lubię najbardziej. Kiedy otworzyliśmy karton od japońskiego producenta z trzema modelami na testy, to od razu układałem sobie plan w głowie z kolejnością testów. Mówiąc szczerze, myślałem, że omawiany Wave Rider pewnie będzie rozczarowaniem. Tym sposobem zepchnąłem popularną treningówkę marki na sam koniec mojej testowej kolejki. Ależ się zadziwiłem! Już pierwszy trening w tym modelu uzmysłowił mi jak bardzo się myliłem. Ale o tym poniżej.

#WSPÓŁPRACA

Pierwsze wrażenia? Mizuno Wave Rider 26 to miłe zaskoczenie

Mój reżim testowy jest zwykle taki sam. Pierwszy trening w każdym bucie, poza karbonowym oczywiście, to bieg w tlenie. Wybieram komfortowe tempo, aby w spokojnym truchcie lub tempie bazowym wyłapać jak najwięcej szczegółów, którymi moim zdaniem charakteryzuje się testowany but. Jak wielkim zaskoczeniem dla mnie był fakt, że mimowolnie stopa przyspieszała z każdym kilometrem treningu. Zakładane tempo bazowe zamieniło się w konsekwencji w świetny bieg BNP.

Największym atutem Wave Rider’a 26, według mnie jest łatwość przetoczenia stopy. To jak szybko przetacza się w tym bucie stopa jest w wielu treningówkach wręcz niespotykane. Odpowiada za to system Wave Technology, który poza wsparciem przetoczenia stopy odpowiada też po części za amortyzację i komfort ogólny biegu. O systemach i ich wsparciu opowiem też niżej.

Cholewka w Mizuno Wave Rider 26

Cholewkę tworzy żakardowa siateczka odznaczająca się bardzo dobrą wentylacją i dopasowaniem do stopy. Moim zdaniem jest bardzo dobrze przewiewna. Wzmocnienie na palce na czubku buta chroni je przed uderzeniem i ciałami obcymi. Miejsca na stopy nie jest ani przesadnie dużo, ani też go nie brakuje, jest go w sam raz. Dla osób o średniej szerokości stopy będą dobrym wyborem. Wystarczy miejsca na ewentualne poszerzenie się stopy w trakcie aktywności. Trenowałem w Wave Riderze w temperaturach letnich, powyżej 20 stopni. Mnie stopa nie spuchła jakoś mocno i nie odczuwałem dyskomfortu spowodowanego brakiem miejsca. Osobom o bardzo szerokich stopach radzę przymierzyć ten model, gdyż mogą okazać się zbyt wąskie.

Język związany jest z cholewką, jest plastyczny i dobrze przylega do podbicia. Dzięki złączeniu z cholewką nie przemieszcza się w trakcie biegu. Zapiętek jest klasyczny, bardzo podobny do zapiętków stosowanych w wielu modelach Asics’a. Jest mało plastyczny, ale nie obciera achillesa.

Amortyzacja w Mizuno Wave Rider 26

Mizuno ENERZY to zaawansowana pianka amortyzująca, zastosowana w butach Wave Rider 26. Technologia zapewnia wyjątkowo miękkie i płynne przetoczenie stopy podczas biegu, dodatkowo oferując biegaczowi maksymalny komfort i efektywność.

Pianka japońskiego producenta jest znana ze swojej doskonałej zdolności do absorpcji wstrząsów i amortyzacji. Dzięki swojej elastyczności i sprężystości idealnie dopasowuje się do stopy, zapewniając miękkie i delikatne odczucia podczas każdego kroku. Bez względu na intensywność biegu, pianka ENERZY skutecznie redukuje wpływ sił uderzenia na stawy i mięśnie, chroniąc przed urazami.

Co wyróżnia piankę Mizuno ENERZY spośród innych materiałów amortyzujących, to jej zdolność do oddawania energii. Podczas biegu, kiedy stopa jest w kontakcie z podłożem, pianka absorbuje energię uderzenia, a następnie skutecznie ją oddaje. To pozwala na efektywniejsze wykorzystanie mocy biegu co przekłada się z kolei na lepsze tempo biegu. Właśnie to stało się podczas mojego pierwszego treningu, niesamowity zwrot mocy okazał się być bardzo dobrym motorem napędowym mojego treningu.

Stabilność Mizuno Wave Rider 26

Stabilność to jeden z wyróżników tego modelu. Wave Rider 26 jest bardzo stabilny i trzyma stopę w trakcie ruchu bardzo dobrze. Nie potrzeba dodatkowego sznurowania czy jakichś innych zabiegów by stopa była trzymana jak należy. Zapiętek bardzo dobrze trzyma piętę, co w połączeniu z dobrym trzymaniem cholewki zapewnia bardzo dynamiczny bieg.

Pianka ENERZY działa synergicznie z innymi elementami buta, z systemem Wave zapewniając stabilność, wsparcie i optymalne prowadzenie stopy.

Dla biegaczy poszukujących buta, który zapewni miękkość, elastyczność i odpowiednią reaktywność, Mizuno Wave Rider 26 z pianką Mizuno ENERZY jest doskonałym wyborem. Ta zaawansowana technologia zapewnia doskonałą amortyzację, redukcję wstrząsów i dodatkowo zwrot energii, co sprawia, że bieganie staje się jeszcze bardziej przyjemne i efektywne.

O wszystkich szczegółach technologicznych, które występują w Mizuno Wave Rider 26 przeczytasz na stronie naszego Partnera, Sklepu Biegacza. Pamiętaj też, że możesz wykorzystać nasz kod rabatowy runaddicts, który obniży cenę buta w koszyku o 15% (o ile nie był on już wcześniej przeceniony).

Podeszwa naszpikowana jest wypustkami z gumy, rozłożona w różnych kierunkach, o różnej szerokości. Tunel z widocznym systemem Mizuno Wave przy okazji odprowadza nadmiar wody spod buta. Przyczepność na suchym asfalcie, delikatnym piasku na trasie jest bardzo dobra. Nie biegałem w nim w trakcie deszczu, ale zaryzykuję stwierdzenie, że trzymać się będzie trasy dobrze. Nagumowanie jest solidne i wielokierunkowe. Powinno sprawdzić się na deszczu.

Dla kogo Mizuno Wave Rider 26?

Mizuno Wave Rider 26 to wszechstronny but treningowy, który doskonale łączy w sobie cechy buta bardzo dobrze amortyzowanego i technologicznie przystosowanego do dynamicznego biegania. Wave Rider 26 oferuje doskonałe wsparcie podczas różnorodnych treningów, zarówno na długich dystansach, jak i podczas szybszych, bardziej intensywnych biegów.

Jedną z kluczowych cech Mizuno Wave Rider 26 jest wsparcie dynamicznego przetaczania stopy. But ten zapewnia płynne przejście od pięty do palców, co efektywnie wpływa na tempo biegu. Jednocześnie taki stan rzeczy powoduje mniejsze zmęczenie samym biegiem, gdyż mniej siły potrzeba do napędzenia się w trakcie biegu. To sprawia, że Mizuno Wave Rider 26 doskonale sprawdza się zarówno podczas treningów o umiarkowanym tempie, jak i podczas szybszych, dynamicznych biegów.

Solidna konstrukcja buta oraz wysokiej jakości materiały, w tym wymienna wkładka powinny zapewnić długotrwałą wytrzymałość i komfort. Jeśli miałbym pokusić się i wskazać podobne konkurencyjne modele, które oferują podobny zwrot energii, amortyzację i dynamikę to wskazałbym tutaj dwa modele On Running’a, Cloudmonster oraz Cloudswift 3.

Zobacz recenzję wideo:

W skali liczbowej plusy i minusy widzę tak:

Wygląd 2/5

Miękkość: 5/5

Szybkość: 4/5

Komfort 5/5

Stabilność: 5/5

Ocena ogólna: 4,5/5

PLUSY:

  • bardzo odczuwalna amortyzacja
  • płynne przetaczanie stopy
  • wygoda, świetnie dopasowana cholewka
  • bardzo estetyczne wykonanie
  • uniwersalność w treningu.

MINUSY:

  • nie do końca pasuje mi wygląd tego modelu. Widać konserwatyzm marki, moim zdaniem lifting byłby wskazany.

Paweł

Wpis powstał we współpracy z marką Mizuno. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem. Wpis stanowi subiektywne odczucia autora związane z tym modelem.


3 komentarze

Mizuno Wave Neo Ultra - test, opinia runaddicts · 18 lipca 2023 o 14:48

[…] Wave Rider 26 […]

Mizuno Wave Sky 7 - spora amortyzacja w dość topornej obudowie - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 6 lutego 2024 o 12:36

[…] inne modele od japońskiego producenta, zarówno z systemem XPOP (Wave Neo Ultra) oraz bez, czyli Wave Rider 26, który z miejsca zdobył moją aprobatę jako but bardzo komfortowy i zarazem […]

Mizuno Wave Sky 7 - opinia, recenzja, runaddicts · 6 lutego 2024 o 12:37

[…] inne modele od japońskiego producenta, zarówno z systemem XPOP (Wave Neo Ultra) oraz bez, czyli Wave Rider 26, który z miejsca zdobył moją aprobatę jako but bardzo komfortowy i zarazem […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *