Clifton 9 to następca wersji 8, w której miałem okazję przebiec ponad 1200 km. Jest to ciekawa opcja do rozważenia na długie, spokojne treningi w niewymagającym tempie i terenie. W niniejszej recenzji przeczytasz moją opinię o tym modelu. Życzę Ci miłej lektury!

#WSPÓŁPRACA

Miękkość? Zgadza się! Komfort? Jest! Drop? No właśnie, drop.

Uwielbiam pisać recenzje gdzie mogę jeden do jeden porównać poprzednika do nowego modelu. Najlepsze jest to, że często zdarza się, że coś w poprzedniku podobało mi się bardziej niż w nowym modelu. Tak zdarzyło się właśnie w przypadku Cliftona. W ósemkach, mimo że drop jest ten sam co w generacji 9 to wydawał się inny. Jakby faktycznie różnica pomiędzy wysokością pięty a palcami była większa. Może to kwestia mojego subiektywnego odczucia, ale wydaje mi się, że generacja ósma była bardziej dynamiczna. Wizualnie, jak zmienił się Clifton pokaże Ci wizualizacja obu modeli poniżej.

Największe zmiany dotyczą języka, zapiętka i cholewki. Zapiętek jest mocniej wysunięty w górę i znacznie wygodniejszy. Dodano gąbki, dzięki temu ścięgno achillesa w biegu ma łatwiejszą i wygodniejszą pracę. W ósmej wersji Cliftona, po przebiegnięciu około 1000 km zrobiła mi się na jednym zapiętku delikatna dziurka, nie przeszkadzało mi to w treningu. Pianka długo zachowywała swoje właściwości. Cholewka w wersji ósmej wydaje się być bardziej przewiewna niż w wersji 9. Cieplejsza cholewka to moim zdaniem zmiana na plus, bo w warunkach jesienno-zimowych biega się w nich bardzo komfortowo. Latem zmiana skarpetki na cieńszą spowoduje wyższy komfort i zwiększoną przewiewność.

Jak się biega w HOKA Clifton 9?

Wolniej niż w wersji ósmej. Postaram się jak najlepiej wytłumaczyć fakt, że biega mi się w nim inaczej. Zapewne spowodowane jest to tym, że zwiększono ilość pianki. A jest jej sporo więcej niż u poprzednika. W wersji 9 ilość pianki CMEVA zwiększono o 3 milimetry. Moim zdaniem zabieg ten lekko spowolnił buta. Ale są też plusy tej zmiany. Clifton 9 zyskał z kolei na komforcie i miękkości. Długie wybiegania są w nim bardzo komfortowe. Jeśli biegasz w butach z wysokim dropem to pewnie chwilę zajmie Ci przyzwyczajenie się do niskiego dropu. Gwarantuję jednak, że Clifton 9 jest stworzony z myślą o komfortowym bieganiu wielu kilometrów. Jak pokazała wersja 8 jest to but, który towarzyszyć Ci będzie na wielu kilometrach. Możesz biec długo i spokojnie!

Hoka Clifton 9 w terenie na pierwszych testach

Recenzję wersji 8 Łukasza przeczytasz tutaj, klik!

Hoka One One Clifton 9

Przetestowałem Cliftona 9 na kilku jednostkach. Jak zwykle mieszanych. Tylko dzięki takiemu zestawowi możemy wyciągnąć wnioski, które opisuję w tej recenzji. Clifton poddany został kilku różnym treningom. Najwięcej wniosków wyciągnąłem podczas wybiegania o długości około 20 km i biegu z narastającą prędkością. Były to 4 serie o odległości 2 km każda. Każdy z ośmiu kilometrów był szybszy od poprzedniego. 1 seria 4:22-4:17, 2 seria 4:10-4:06, 3 seria 4:02-3:53, 4 seria 3:45-3:39. Te cztery serie były poprzedzone rozgrzewką oraz pomiędzy nimi 500 metrów truchtu. 15 kilometrów solidnego tempowego biegania mocno dało popalić. Przekonałem się, że Clifton 9 nie będzie dobrym kompanem dla mnie na tego typu treningi. Mniej dynamiczne bieganie przełożyło się na większe zmęczenie w trakcie biegu. Co innego kiedy zwalniałem. Im wolniej się biegło, tym przyjemniej dla stóp.

https://www.instagram.com/reel/CpmS44CIgAs/ – reels ukazujący Cliftona 9 z bliska, kliknij i zobacz!

Zobacz Cliftona 9 z bliska!

Cholewka, czyli największa zmiana w HOKA Clifon 9

Ta zmiana widoczna jest najbardziej. O tej różnicy pisałem już wyżej, cholewka jest poprzez zmianę materiału, moim zdaniem mniej przewiewna, ale bardziej dopasowuje się do stopy. Również język, znacznie szerszy niż w wersji 8, został zmodyfikowany na plus. Jest wygodniejszy i miło układa się na podbiciu stopy. Osoby z wysokim podbiciem muszą uważać, może być Wam dość ciasno. Dla mnie miejsca jest idealnie. Szeroki język spowodował zwiększenie komfortu w trakcie biegu. To samo tyczy się zapiętka, który zyskał na wysokości i miękkości. Mnie osobiście te zmiany w cholewce bardzo przypadły do gustu. Spory element odblaskowy z tyłu zapiętka poprawi naszą widoczność w terenie.

O wszystkich technicznych szczegółach przeczytasz na stronie naszego partnera, Sklepu Biegacza. W dodatku, na hasło runaddicts Cliftona 9 kupisz z rabatem 15%, zapraszamy!

Dynamika HOKA Clifton 9 – pianka CMEVA

To kołyskowa budowa w połączeniu ze zwiększoną ilości pianki determinuje prędkość Cliftona 9. Znasz już moje zdanie, że Clifton 9 nie należy do butów wyścigowych. To jest but treningowy i nie takie jest jego zadanie. Clifton 9 ma być wyborem na spokojne treningi, które możesz łączyć z krótkimi odcinkami tempowymi. Na dłuższych tempowych odcinkach but może powodować uczucie „buta powolnego”. Szeroka, masywna budowa podeszwy nie jest stworzona do bicia rekordów prędkości. Dynamikę w Cliftonie 9 traktowałbym jako ewentualny dodatek i nie brał pod uwagę jako buta do szybkich biegów, po prostu.

https://www.instagram.com/reel/CpXhFEuI5_L/ – reels z naszego pierwszego treningu w Clifton 9!

A tutaj zachowanie pianki w zwolnionym tempie:

Hoka One One Clifton 9

Podeszwa – szeroka, masywna i dobrze nagumowana.

Podeszwa, jak to u HOKI, jest bardzo szeroka i mega stabilna. Dzięki szerokości nie sposób nie przyznać, że Clifton należy do butów mega stabilnych. Nagumowana podeszwa odznacza się sporą ilością równomiernie ułożonych kołków o dość sporej wysokości i różnej szerokości. Dobrze odprowadza wodę i na mokrej nawierzchni jest przyczepnie. Co oczywiste, na lodzie nie trzyma przyczepności.

Zobacz recenzję wideo:

Podsumowanie

HOKA Clifton 9 to but typowo treningowy. Przeznaczony do komfortowego pokonywania wielu kilometrów. Takie jest jego główne założenie. Dodatkowym plusem, który może przemawiać „za nim” to cena. W porównaniu do modeli o podobnym przeznaczeniu HOKA w cenie 699,99 zł wydaje się być dobrą alternatywą (pamiętaj o naszym dodatkowym rabacie na stronie Sklepu Biegacza). Wystarczy spojrzeć na ceny opisywanych przeze mnie Asics Gel-Nimbus 25 (939 zł) oraz Nike zoomx invincible 3 (879 zł).

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena Generalna
Stabilność
Dynamika
Przewiewność
Komfort i amortyzacja

PLUSY:

Duża miękkość i stabilność. Komfort w biegu i bardzo wytrzymała pianka (wniosek na bazie wersji 8).

MINUSY:

Dynamika. But przy wyższych prędkościach traci na komforcie użytkowania.

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Powstał przy współpracy z marką HOKA. Treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


6 komentarzy

Rafal · 17 kwietnia 2023 o 06:40

Hej Paweł
Napisałeś iż w Clifton 8 przebiegłem 1800km

Kiedyś (min 6 lat temu lub więcej) wyczytałem że buty do treningów biegowych powinny służyć nie więcej niż około 800km (max 1000km)
Trzymam się tej zasady.

Poniewaz mam właśnie Clifton 8 i na ich liczniku 830km, pytanie czy coś się zmieniło i czy mogę dalej biegać w nich?
Biegam głównie po asfalcie (70-80%) i trochę po lesie/szutrach (20%)

  Paweł Florek · 17 kwietnia 2023 o 08:51

  Na wstępie przepraszam, zrobiłem w Cliftonach 8 nie 1800 a 1200 kilometrów. Po 1000 km zrobiły mi się małe dziurki na zapiętkach. Już wyedytowałem wyżej we wpisie. Generalnie, jak widać da się zrobić sporo jeśli ma się ulubionego buta na klepanie kilometrów, ale czy to jest najlepszy pomysł? Pewnie nie 😉 Niewiele jest butów, w których zdecydowałbym się na podobne wariacje mając do dyspozycji inne buty. Warto dodać, że nie było to w ciągłości, lecz sporadycznie dorzucane po 10-15 km. Czyli but eksploatowany zdecydowanie z doskoku. Tak czy siak, żywotność buta zależy od wielu czynników-choćby wagi użytkownika, terenu na którym go używamy i samej pianki. W nowej odsłonie Cliftona, sądzę że może być jeszcze lepiej. Pianka wydaje się być bardziej zbita niż w ósemce.

  Teren leśny butom nie szkodzi tak jak asfalt więc im więcej klepanie po miękkim tym dłużej but posłuży. Ja jednak tak jak i Ty większość klepałem po asfalcie. Jeśli nie ważysz jakoś bardzo dużo, to myślę że spokojnie do 1200-1400 km możesz w nich klepać.

  Rafal · 17 kwietnia 2023 o 10:42

  Update mojego pytania w poprzednim komentarzu.
  Moja waga to około 73kg…

Diadora Atomo V7000 - recenzja runaddicts · 28 marca 2023 o 08:41

[…] Hoka one one Clifton 9 […]

Salomon Aero Glide - opinia runaddicts · 2 maja 2023 o 22:14

[…] może stanąć w szranki z takimi klasykami jak: Asics Gel-Nimbus 25, Nike Invincible Run 3, Hoka Clifton 9 czy nowość od Diadory, Atomo […]

Asics Gel-Kayano 30 - król stabilizacji powraca w nowej odsłonie · 1 sierpnia 2023 o 20:05

[…] Clifton 9 […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *