We wpisie przeczytasz o Saucony Peregrine 12 czyli cenionym, wśród fanów marki Saucony butem przeznaczonym w teren. Na jakie biegi nada się ta terenówka? Zapraszamy do lektury!

#WSPÓŁPRACA

Pierwsze wrażenia z treningu w Saucony Peregrine 12

No jest specyficznie. Jeśli orientujesz się w miękkości, bo o tym na wstępie, to uszeregowałbym „Pielgrzyma” pomiędzy dwoma, no dobra, nawet trzema dobrze znanymi mi butami Salomona. Peregrine najbliżej w czuciu amortyzacji do Speedcrossa, choć chyba jeszcze bliżej mu do Wildcrossa. Dałbym go właśnie pomiędzy te dwa konkurencyjne modele. Jest na bank twardszy od Sense Ride 4. I tutaj właśnie objawia się jego przeznaczenie. Uniwersalny? Tak. Czy na każdy dystans trailowy? Nie koniecznie!

Charakterystyczne cechy Saucony Peregrine 12 – amortyzacja

Pianka PWRRUN i dość niski drop predysponują Peregrine 12 do biegania w terenie, ale na krótszych dystansach. Osoba, która poszukuje dużej miękkości i mega komfortu od podeszwy tutaj jej nie znajdzie. Dlatego też bieganie w Peregrine 12 polecałbym na krótszych biegach i treningach w terenie. Optymalnie do 25-30 km. To takie moje osobiste odczucie, sam bałbym się biec w nich dalej. Wiem, że mam miększe i bardziej przyjazne kolanom i stawom modele w szafie, które naturalnie wybrałbym na dłuższe wybieganie. I tutaj zapala się lampka, bo na wycieczkę powyżej 30 km w ciemno brałbym Salomon Sense Ride 4, Salomon Ultra Glide lub New Balance Hierro v7.

Ogólnie po wsunięciu stopy w Peregrine 12 od razu czuć, że nie jest to but o wielkiej i miękkiej amortyzacji, dlatego cięższym osobom polecałbym wspomniane wyżej modele, lub wizytę w stacjonarnym Sklepie Biegacza ew. skorzystanie z wideoporady eksperta online naszego Partnera!

Charakterystyczne cechy – cholewka

Tutaj jest znacznie przyjemniej, cholewka jest wykonana bardzo przyzwoicie. Nie zauważyłem problemów z jej wentylacją. Wykonanie głównie z siateczki o gęstym splocie i gumy predysponuje Peregrine 12 do pełnienia funkcji buta uniwersalnego, prawie na każdą pogodę. Lekka skarpetka latem, grubsza zimą i mamy tę uniwersalność gwarantowaną. Guma latem ochroni przed czynnikami zewnętrznymi i deszczem, a zimą dodatkowo poprawi komfort cieplny. Wykonanie górnej części buta jest bardzo dobre, widać dbałość o szczegóły. Plus za dodatkowe kółeczko do zapięcia stuptuta. Zapiętek komfortowy, wysoki i dość mocno wykonany. Fajne jest też wzmocnienie pięty, wiele razy w trakcie szybkiego zbiegania obijałem pięty. W tym modelu takie akcje nie będą straszne!

Charakterystyczne cechy – dynamika i stabilność

Stabilność gwarantuje dobrze wyprofilowana podeszwa o standardowych cechach – czyli szeroko z przodu, zwężenie i szeroko z tyłu. Stabilność przede wszystkim gwarantuje płytka, która zatopiona jest w podeszwie. Ma ona za zadanie zabezpieczać stopy przed wystającymi korzeniami, twardymi krawędziami etc. Tutaj nie ma się do czego przyczepić. Jedynie dobieg na szlak przez miasto może powodować dyskomfort. Wysokość kołków w podeszwie, 5 mm, jest spora co widać na zdjęciach. Są one twarde, mocne dlatego zdecydowanie na grząskiej podeszwie Peregrine 12 będzie bardzo przyczepny. Znacznie bardziej niż wspomniany Sense Ride 4 czy Ultra Glide. Warto wziąć tę cechę pod uwagę, jeśli na tej przyczepności Tobie zależy.

Dynamika nie powala, to z kolei zasługa sztywnej podeszwy. 275 gramów wagi nie pozwala puszczać wodzy fantazji sprinterskiej, ale umówmy się nie jest to też jakaś wielka waga. Jeśli miałbym go porównać do konkurencji to potencjał szybkości mógłby być zbliżony do Salomona Speedcross’a. Czyli ferrari to nie jest 😉

Charakterystyczne cechy – uniwersalność

Tak, to jest plus. A czemu uniwersalny? Bo poradzi sobie właśnie w każdym terenie. Wysokość kołków, ich odwrotne usytuowanie w podeszwie predysponują Peregrine 12 do miana uniwersalnej trailówki. Nie biegałem w nich po śniegu, bo zima na przełomie grudnia i stycznia była dość łaskawa, ale śmiem twierdzić, że poradziłby sobie również w niewysokim i nieubitym śniegu.

Spodobał Ci się ten model? O innych aspektach technicznych przeczytasz na stronie naszego Partnera, w Sklepie Biegacza. Tu również zakupisz Peregrine 12 z rabatem na kod runaddicts.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena Generalna
Przewiewność
Waga i amortyzacja
Wykonanie cholewki, duży plus za spore ogumowanie, które zabezpiecza stopę przed czynnikami zewnętrznymi + dodatki do zaczepienia stuptuta

PLUSY:

Wszechstronność, estetyczne wykonanie.

MINUSY:

Twarda amortyzacja, ze względu na wysokość kołków i małą amortyzację nie polecałbym go na dobieganie na szlak kilku kilometrów. Tutaj znacznie lepiej wygląda np. Nike Pegasus Trail, który jest wyważonym butem i nada się i do miasta i w teren.

Podsumowanie:

Nie jest to mój ulubiony but trailowy, nie będę tego ukrywał. Nie ma między nami chemii, ale widzę w nim potencjał jako ciekawy zamiennik dla Speedcrossa. Bieżnik pozwoli na wiele i wybaczy wiele wdepnięć w błoto czy luźny, głęboki piach.

Wpis powstał we współpracy ze Sklepem Biegacza, jednak jego treść nie była uzgadniana ani konsultowana. Powstała w konsekwencji opinia jest opinią subiektywną autora.


1 komentarz

Salomon Sense Ride 5 - świetne buty w teren · 19 kwietnia 2023 o 21:27

[…] Saucony Peregrine 12 – uniwersalna terenówka z zadziornym bieżnikiem […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *