W niniejszej recenzji przeczytasz o Nike zoomx streakfly czyli jednym z najlżejszych na rynku butów treningowo-startowych od Nike.

Zaskoczenie? O tak, i to jakie! Nike zoomx streakfly to hit!

Gdy prześledzisz moje wcześniejsze wpisy to czasem wspominałem, że Nike jest dla mnie pewnym wzorcem, do którego inne marki próbują nawiązywać, produkując nowe odsłony swoich butów biegowych. Często chwaliłem piankę zoomx i porównywałem do niej inne, które akurat miałem pod stopami na testach. Gdy usłyszałem, że Nike wypuścił na rynek but przeznaczony na szybkie treningi i starty do 10 km to wiedziałem, że muszę je mieć. Co ciekawe, streakfly to startówka zbudowana na samej piance zoomx, bez dodatku karbonu w podeszwie. Gdy tylko dojechała do mnie zamówiona paczka to pierwsze co zrobiłem to zważyłem buta. Trzymając go w dłoni dosłownie nie czujesz, że waży cokolwiek! Po wrzuceniu na wagę upewniłem się, że faktycznie mam do czynienia z technologiczną petardą. But w rozmiarze 43 waży 180 gram. Uwierz, że waga ma znaczenie.

Charakterystyczne cechy Nike zoomx streakfly – amortyzacja

Zastosowana w podeszwie środkowej pianka zoomx znana jest z innych modeli, które miałem przyjemność testować. Moja ulubiona startówka, Nike Vaporfly również zbudowana jest na jej bazie. W Nike zoomx streakfly jest jej znacznie mniej niż we wspomnianym Vaporfly’u. Co ciekawe, obserwując streakfly z boku wydawać się może, że jest jej bardzo mało. Wizualnie właśnie tak to wygląda. Rzeczywistość treningowa pokazuje jednak, że producent dokładnie wiedział ile być jej musi, aby trening był komfortowy. Mówiąc szczerze, streakfly to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy najmocniej eksploatowany przeze mnie but. Biegam w nim wszystkie jednostki treningowe na asfalcie, od krótkich i szybkich 100-200-metrowych odcinków w tempie od 2:30/km po kilkunastokilometrowe wybiegania w konkretnym tempie.

Wracając do szczegółów technologicznych, poza zoomx w podeszwie znajduje się płytka PEBAX, czyli technologia z najwyższej półki Nike. Drop w streakfly to 6 mm i czuć, że stopa leży dość płasko wewnątrz cholewki. Czucie miękkości pod nogami jest odczuwalne i dla mnie komfortowe. Należy przy tym pamiętać, że to również startówka i miękkości jest tyle, ile trzeba mieć, by komfortowo pokonać 5-10 km.

Charakterystyczne cechy Nike zoomx streakfly – budowa cholewki

Cholewka po wsunięciu w nią stopy przylega do niej i otula ją mocno. Wykonana jest z siatki, lekkiej i tkanej w taki sposób, że dobrze trzyma stopę wewnątrz. Zapiętek nie jest wysoki, dobrze trzyma piętę dzięki gąbczastym wypustkom na całej szerokości. Achilles komfortowo współpracuje podczas biegu z butem. Nie odnotowałem żadnych problemów w tym zakresie. Cholewka dodatkowo wzmocniona jest z przodu i z tyłu, aby stopa była na tyle usztywniona, by łatwo pokonywać zakręty w trakcie szybkich treningów i biegu na czas. Stopa podczas treningów w wysokich temperaturach nie grzeje się nawet podczas wysokich prędkości. Natomiast trenowanie w warunkach jesienno-zimowych w tym modelu będzie najbardziej komfortowe po założeniu grubszych skarpetek.

Charakterystyczne cechy – dynamika i stabilność

Obie omawiane w tym akapicie cechy są w streakfly na bardzo dobrym poziomie. Dynamikę, poza wspomnianymi piankami w podeszwie, gwarantuje guma, którą producent zastosował w podeszwie zewnętrznej w przedniej jej części. Jest twarda i ułożona tak, by wspierać moment wybicia i przetoczenia od śródstopia przez palce. Ułożenie pianki również nie jest przypadkowe. Zdecydowana większość znajduje się pod śródstopiem. Powoduje to dużą dynamikę wybicia oraz wspiera zwrot energii przy lądowaniu. Kołyskowa budowa wspiera przetoczenie pięta-palce. Budowa buta w tym kształcie objawia się zadartym w górę przodem i tyłem buta.

Stabilność jest wysoka, ilość pianki zoomx jest taka, że komfortowo stoi się i chodzi w tym modelu. Stabilność zapewnia oczywiście cała rama buta, którą tworzą składowe opisane już wyżej. Guma na podeszwie zewnętrznej posiada poziome linie, które sprawiają, że jest bardziej przyczepna i przy okazji odprowadza nadmiar wody. Dodatkowo, szerokość tylnej części podeszwy jest dość spora i to powoduje, że stabilność jest bardzo dobra.

Charakterystyczne cechy Nike streakfly – wykonanie i design oraz czemu dla mnie ten but jest tak wyjątkowy?

Na pierwszy rzut oka streakfly wydaje się niepozornym butem. Na sklepowej półce niczym specjalnym się nie wyróżnia. Karbonowe krewniaki tego modelu z pewnością bardziej cieszą oko, bo tam technologia aż bije po oczach. W tym przypadku technologia ukryta jest pod przykrywką tej niepozorności. Nie przekonasz się, dopóki nie przebiegniesz się w nich na kilku jednostkach. Ja po przebiegnięciu w nich trzech treningów wiedziałem, że jest to nieprzeciętny but. Towarzyszy mi w treningowym boju już dwa miesiące a przyjemność, z jaką zakładam je na trening niech świadczy, że były to najlepiej zainwestowane pieniądze w treningowy but w mojej karierze.

O trzech największych zaletach Streakfly mówiłem też już na YouTube

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Amortyzacja
Dynamika biegu
Stabilność
Przewiewność

Nike zoom x streakfly znajdziesz w Sklepie Biegacza. 15% taniej z kodem: runaddicts

PLUSY:

Dynamika, lekkość, wygoda, wygląd, estetyczne wykonanie.

MINUSY:

W zasadzie brak. Ok, jeśli miałbym szukać dziury w całym to cięższe osoby raczej powinny poszukać innego modelu na trening.

W mojej opinii jest to doskonały but treningowy, który może się stać Twoim pierwszym wyborem na wiele jednostek i tych krótszych i dłuższych. Możesz polegać na nim na dystansach treningowych do długości półmaratonu. Oczywiście, trenowanie codziennie z obciążeniem po 20 km w tym modelu, szczególnie dla cięższych osób nie byłoby wskazane w związku z ilością zastosowanej pianki w podeszwie. Kupując ten but płacisz za technologię, której może na pierwszy rzut oka nie widać.

Po inne nasze recenzje kliknij tutaj!

Wpis to subiektywna ocena autora. Nie powstał on przy współpracy z żadną marką ani partnerem technicznym. Buty zostały zakupione ze środków własnych, treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *