#WSPÓŁPRACA

O tak, na ten test czekaliśmy z wielką niecierpliwością. W niniejszym wpisie przeczytasz nasz opis zegarka biegowego Garmin Forerunner 955 Solar. Przez ostatnie trzy kwartały używaliśmy poprzedniego modelu, czyli Forerunnera 945. Nie ma co ukrywać, że po przesiadce z Garmina Fenixa 5 była to dla nas pewna nowość. Nie tylko pod względem ulgi dla nadgarstka (dużo niższa waga), ale i nowych dla nas wtedy możliwości urządzenia. Garmin FR 945 zaskoczył nas tym, że nawet podczas spania zegarek monitoruje różne parametry użytkownika. Są to między innymi: ilość oddechów, tętno, jakość snu, a nawet poziom natlenienia krwi. Wszystko to uwzględniane jest przez algorytm, który dostosowuje dla nas kolejne treningi. Najnowszy zegarek od Garmina daje nam jeszcze więcej, ale o tym poniżej. O modelu Garmin Forerunner 945 pisaliśmy tutaj, a jeśli zastanawiasz się nad kupnem starszego modelu, to możesz to zrobić np. na stronie Sklepu Biegacza.

Zmiany, zmiany, zmiany!

Chyba największą zmianą w stosunku do poprzednika jest ekran dotykowy. Powiem szczerze, że obawiałem się trochę tego, że ta funkcja może przeszkadzać w treningu, ale nic bardziej mylnego. Dodana możliwość dotyku znacznie ułatwia i przyspiesza obsługę zegarka, to zmiana na WIELKI PLUS. Do tego mamy możliwość samemu zdecydować, czy funkcja ta jest aktywna podczas aktywności. Model, który testujemy, jest w wersji o wiele mówiącej nazwie — SOLAR. Garmin Forerunner 955 Solar wyposażony jest w szkiełko z funkcją ładowania energią słoneczną Power Glass™, która wydłuża żywotność baterii. Dokładniejsze testy tej funkcjonalności będzie można przeprowadzić w bardziej słonecznym okresie. Niemniej, zegarek rejestruje stopień pochłaniania promieni słonecznych i informuje nas o tym w statystykach. Myślę, że można tych danych użyć nawet do analizy czasu wystawienia naszej skóry na promieniowanie UV.

Forerunner 955 solar

Nowości względem poprzedniego modelu

Dzięki wspomnianym nowym funkcjom nasz nowy zegarek rejestruje jeszcze więcej danych, które analizowane są przez algorytm. Znana nam już funkcja polecanego treningu codziennego również różni się od znanego nam do tej pory rozwiązania. Dzięki nowej funkcjonalności tego widżetu dowiesz się jakie treningi sugeruje Ci zegarek. Możesz przeglądać je i wybierać spośród sugerowanych propozycji na cały tydzień.

Kiedy jesteśmy przy sugerowanych jednostkach treningowych, to nie sposób wspomnieć o widżecie wyścigu! Widżet wyścigu daje Ci możliwość wpisania w kalendarzu aplikacji Garmin Connect wyścigu docelowego. Po jego zaplanowaniu zegarek będzie brał pod uwagę Twój start i to pod niego w głównej mierze dopasuje intensywność i rozkład treningów. Pisząc wprost, sugestie są przeliczane na nowo pod zaplanowany START. Bajer, prawda?

Kolejną nowością jest funkcja gotowość do treningu. Analizowane parametry życiowe (jakość snu, długość i stan regeneracji, obciążenia treningowego) predysponują użytkownika lub nie do wykonania cięższego treningu. Jeśli algorytm uzna, że potrzebujesz więcej czasu na regenerację, to zasugeruje dzień wolnego lub lżejszą jednostkę treningową.

Jeszcze więcej bajerów

Poranny raport — po obudzeniu zegarek śpieszy z informacjami, które zebrał podczas snu. Użytkownikowi pokazywane są dane, które sam sobie wcześniej może zdefiniować. W arsenale mamy np. zmienność tętna, parametr, który jest kolejną nowością w modelu sygnowanym cyframi 955. Zmienne tętno podczas snu obrazuje kondycję użytkownika zegarka. Parametry tej zmienności są różne w zależności od formy fizycznej organizmu. Pozostałe informacje do zaraportowania to oczywiście jakość snu, przygotowanie do treningu, proponowany trening na dziś, BODY BATTERY, a nawet prognoza pogody na dziś.

Dane zdrowia (Health Snapshot) – ta nowa opcja pozwala nam w danym momencie zmierzyć funkcje zdrowotne związane z układem oddechowo-naczyniowym. Przez 2 minuty trwa pomiar, w wyniku którego otrzymujemy raport o średnim tętnie, średnim natlenieniu krwi, ilości oddechów na minutę, o poziomie stresu oraz zmienności tętna.

Forerunner 955 solar

Jak widzisz ilość danych, które monitoruje nasz Garmin Forerunner 955 Solar jest bardzo imponująca. Naszą uwagę w trakcie aktywności zwróciło też nowe pole danych. Funkcja stamina, czyli pole monitorowanej na żywo wydolności to kolejna nowość w tym modelu. Tę funkcję można zobrazować jako baterię biegacza. Zaczynając swój trening, masz pełen akumulator, naładowany na 100%. W trakcie aktywności wartość spada, w zależności od intensywności i aktualnego przygotowania, spada szybciej lub wolniej. Co ciekawe, kiedy zegarek widzi, że wydolność nie spada tak szybko, jakby mogła spadać, to potencjalna stamina pokazuje się jako wyższy parametr.

Wykorzystaj pełen potencjał zegarka Garmin Forerunner 955 Solar

Jakby powyższych funkcji było mało, i jeszcze nie rozbolała Cię głowa od ogarnięcia tego, co opisaliśmy powyżej to łap kolejne informacje! Używając dodatkowo najnowszy pas monitorujący tętno w trakcie treningu, HRM-Pro plus lub HRM-Pro dowiesz się, z jaką mocą biegniesz (wyrażoną w watach). Dodatkowo, poza polem mocy zobaczysz też nowe pola danych, np. dynamiki biegu. Dzięki paskowi dowiesz się również, z jakim rytmem biegniesz. Rytm to ilość kroków na minutę. (choć tę statystykę rejestruje również sam zegarek). Odchylenie pionowe to z kolei parametr wysokości odbicia w cm od podłoża. Kolejne dane to czas kontaktu z podłożem, dane te ukazywane są w jednostkach milisekund. Co ciekawe, kontakt ten pokazywany jest też dla obu stóp osobno. Dzięki tej funkcji użytkownik dowie się, którą stopę angażuje w treningu mocniej. Dodatkowo analizowana jest też długość kroku i odchylenie od długości, czyli stosunek długości kroku do wspomnianej wcześniej wysokości odbicia.

Mamy świadomość, że bez tych danych da się żyć, ale są ciekawą opcją dla użytkowników, którzy chcą poprzez oferowane przez zegarek możliwości, stale poprawiać własne osiągi dynamiki oraz ekonomiki biegu.

Użytkowanie w trakcie treningu

Oczywiście, wszystkie inne funkcje, które są już znane z poprzedniej edycji Forerunnera, występują również w modelu 955. O nich wszystkich przeczytasz na stronie producenta, Garmin. Nie sposób je tutaj wszystkie wymieniać. Zegarek waży ledwo 52 gramy i w trakcie treningu jak i użytkowania codziennego można odnieść wrażenie, że w ogóle nie przeszkadza on na nadgarstku. Koperta została nieznacznie zmieniona, zlikwidowano poprzeczne rowki, w których w modelu Forerunner 945 mógł gromadzić się kurz. Układ przycisków i ich rozmieszczenie nie zmieniło się względem poprzedniej edycji.

Forerunner 955 solar

Oprogramowanie Garmin Forerunner 955 Solar

Oczywiście wraz z nowymi funkcjami, w tym najważniejszą, czyli dodaniem funkcji dotyku zmieniło się oprogramowanie zegarka. Nowe jest bardziej animowane, zastosowano więcej obrazków i ikon, co może się podobać. Zauważono też pewne mankamenty, pojawiające się pasy w trakcie aktywności, które pozostają na ekranie przez kilka sekund. Zapewne programiści pracują już nad aktualizacją oprogramowania, by zegarek nie pokazywał więcej tego typu bugów. Linie te nie mają najmniejszego znaczenia, czyli w żaden sposób nie przeszkadzają w treningu, warto po prostu o nich wspomnieć, abyś nie martwił się, że np. tylko Twój 955 tak ma.

Forerunner 955 solar

1 komentarz

Garmin Forerunner 265 music test runaddicts · 18 kwietnia 2023 o 11:20

[…] porównuję ze swoim Garminem 955 Solar, którego na naszym blogu recenzowałem niedawno. Największe różnice, które na pierwszy rzut […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *