W niniejszej recenzji przeczytasz opinię o Hoka One One Carbon X3. Czy znalazłem właśnie buta, który idealnie zapełnia lukę w mojej biegowej flocie? Nie miałem do tej pory tak lekkiego, treningowego dynamicznego buta dodatkowo uzbrojonego w płytkę karbonową. Kolorystyka cholewki to kolejna wielka zaleta tego modelu, która swoją dynamiką bardzo przykuwa oczy innych biegaczy.

#WSPÓŁPRACA

UNI-WER-SAL-NOŚĆ!

Tak, to uniwersalność buta wyróżnia go z tłumu najbardziej. Spytasz dlaczego? Bo idealnie zapełni lukę w niejednej biegowej szafie. Spora dawka bardzo dynamicznej amortyzacji połączonej z karbonem to przepis na dobrego uniwersalnego buta treningowego. Kolejne potwierdzenie uniwersalności? Spokojnie w X3 pobiegniesz swoje zaplanowane zawody, i co ważne, na wielu dystansach. Moim zdaniem najlepiej sprawdzą się w przedziale od 5 km do półmaratonu. Przebiegłem w Carbon X3 kilka treningów o zróżnicowanej długości i intensywności. Na mikrocykl treningowy składały się: bieg ciągły 16 km, trening tempowy 2 x 5 km na przerwie 10 minut w truchcie pomiędzy seriami, spokojne wybieganie o długości 13 km oraz odcinki po 400 m na przerwie 200 m, poprzedzone rozgrzewką i zakończone schłodzeniem. Tak wyglądał drugi tydzień treningowy podczas ich testowania. O dokładnych wrażeniach i kolejnych ważnych cechach przeczytasz niżej.

Charakterystyczne cechy Hoka One One Carbon X3 – amortyzacja

Amortyzację w tym modelu zapewnia kombinacja pianek, która łączy się w system amortyzujący o nazwie PROFLY X. Wspomniany system łączy miękką piankę pod piętą (PROtection) z twardszą pianką na śródstopiu (PROpulsion) to ona odpowiada za dynamikę odbicia ze śródstopia. O szczegółach technicznych obu pianek i systemów użytych przez HOKĘ przeczytasz na stronie SKLEPU BIEGACZA. Wracając do amortyzacji, pianka PROFLY X jest dość twardą pianką, ale cechuje się znakomitą responsywnością. Dynamika jest tu na bardzo wysokim poziomie a nogi nie męczą się w trakcie kilkunastokilometrowego treningu. Ogólny komfort biegu zapewnia kołyskowa budowa podeszwy, czyli Meta-Rocker. Oba systemy działając łącznie powodują to, że biegacze nawet borykający się z pewnymi wadami w ruchu będą odczuwać płynne przetoczenie i płynność ruchu w trakcie treningu.

Charakterystyczne cechy Hoka One One Carbon X3 – lekkość i budowa cholewki

Producent odchudził wersję X3 o 20 gramów w stosunku do modelu X2, to jedna z cech, którą zauważył Łukasz, porównując wersję X2 do X3. Testy obu modeli pozwoliły mu wyciągnąć kolejne różnice. Najbardziej odczuwalną zaletą nowych Carbon X3 jest znacznie zmieniona cholewka. Dzianinowa siateczka, która otula stopę jak skarpetka to rewolucyjna zmiana, zdecydowanie na lepsze. Nowa cholewka bardzo przylega do stopy co czyni ten but bardzo wygodnym. Dobre dopasowanie do stopy to szybki i komfortowy bieg. W okolicach zapiętka producent wzmocnił trzymanie pięty dodatkowymi elementami z pianki, komfortowy wysoki zapiętek to znana cecha marki. Kolejne różnice zauważone przez Łukasza to: „Diametralnie zmieniła się cholewka, ta w Carbon X2 była taka zwyczajna, standardowa a ta nowa jest znacznie wygodniejsza. Wydaje mi się też, że lepiej leży na nodze, fajnie przylega. Stopa bardzo płynnie się przetacza. Dodatkowo czuć więcej miękkości i tego wybicia przy szybkim bieganiu”. A recenzję wersji X2 przeczytasz tutaj.

O trzech największych zaletach, w skrócie opowiedziałem tutaj na youtube

Charakterystyczne cechy Hoka One One Carbon X3 – dynamika, stabilność

O dynamice Hoka One One Carbon X3 pisałem już w poprzednich akapitach, stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Stabilność to znana zaleta Hoki, odpowiada za nią szeroka podeszwa, to klucz do stabilności. Cecha ta przekłada się również na odczuwalną wygodę. Sporo znajomych mi biegaczy, trenując w butach z karbonem skarżyło się na ból kolan po biegu. Sam tak miałem biegając interwały czy tempowe biegi ciągłe. Co ciekawe, do tej pory biegając w Carbon X3 nawet po kilkunastokilometrowym biegu ciągłym w tempie ok. 4:30/km nie czułem tego dyskomfortu. To ważna uwaga, która zapewne przez wielu będzie brana pod uwagę przy poszukiwaniu szybkiego buta treningowo-startowego.

Charakterystyczne cechy Hoka One One Carbon X3 – budowa podeszwy

Podeszwa zewnętrzna składa się z przyczepnej gumy, bieżnik jest typowo asfaltowy. Nacięć i rowków odprowadzających nadmiar wody jest sporo, ale nie są zbyt głębokie. W lekkim deszczu da się w nich pobiec komfortowo. Na ulewnych deszczach jeszcze ich nie testowaliśmy, ale wszystko przed nami.

Łukasz z kolei w recenzji wideo powie Wam o Carbon X3 nieco więcej 🙂

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Amortyzacja
Dynamika biegu
Stabilność

Przewiewność

PLUSY:

Świetna dopasowana do stopy przewiewna i bardzo wygodna cholewka z poprawionym systemem sznurowania. Dobra stabilność stóp w biegu, dynamiczna pianka oraz karbon, który wpływa na dobrą dynamikę biegu. Świetna kolorystyka, dodaje agresywności i sportowego charakteru temu modelowi.

MINUSY:

Nie będą nadawać się na bieganie w deszczowych i śliskich warunkach.

Podsumowanie:

But bardzo dynamiczny, szczególnie nada się dla osób, które lubią dość twarde, lecz dynamiczne buty, które zapewniają sporą dawkę amortyzacji. Dzięki elastycznej cholewce i budowie ramy sprawdza się też dla osób o szerszych stopach.

Po inne recenzje butów, kliknij tu.

Wpis powstał we współpracy z marką HOKA jednak jego treść nie była uzgadniana ani konsultowana. Powstała w konsekwencji opinia jest opinią subiektywną autora.


12 komentarzy

Tomasz · 2 listopada 2022 o 19:04

Moje tempo pierwszego zakresu to poniżej 4:20 tak na oko wydaje mi to się ciekawy but na te dłuższe rozbiegania.. Mam nadzieje, ze przyjdą do niedzieli 😉

  Paweł Florek · 3 listopada 2022 o 08:48

  Zdecydowanie, opcja godna rozważenia 🙂

  Tomasz · 10 listopada 2022 o 08:21

  Po kilku biegach w tych butach mam wrażenie, ze to jest but dla ludzi którzy biegają z pięty i powoli przetaczają stopę.. Jeżeli ktoś biega ze śródstopia to straszna walka z tym butem. BC1 w okolicach 4:20 nawet ujdą, ale tempo 3:20-:3:30 to już kosmos w tych butach.

   Paweł Florek · 10 listopada 2022 o 09:06

   hm… ja biegam ze śródstopia również – szybkie odcinki w szczególności. Palce/śródstopie – na jakich czasookresach biegałeś te szybkie odcinki?

Tomasz · 10 listopada 2022 o 08:43

But albo jest dobrze amortyzowany albo twardy nie może być jedno i drugie. Pod wpływem tej recenzji kupiłem te buty, a kompletnie nie dowiozły tego co w tekście:(

  Paweł Florek · 10 listopada 2022 o 09:08

  Hej! Na wstępie przykro nam, że but nie spełnia Twoich oczekiwań, pamiętaj że recenzja to nasze subiektywne odczucia tego konkretnego modelu. A co do Twojej sugestii, to nie możemy się zgodzić z tezą. „But może być albo twardy albo dobrze amortyzowany. Oczywiście, że może. Wiele jest butów, które amortyzowane są dobrze, lecz nie czujesz miękkości typowej dla kilku pianek na rynku. React na przykład jest zupełnie inny w czuciu w porównaniu do zoomx. Recenzowany wcześniej u nas ON cloudflyer np. też jest twardy w czuciu a amortyzacji ma dużo.

   Franek · 29 listopada 2022 o 13:41

   Dokładnie popieram przedmówcę w tej opinii. Bardzo ważny aspekt poruszony !!!

Kasia · 16 listopada 2022 o 22:18

Uważam że poprzednia wersja czyli Carbon 2 jest dużo wygodniejsza. Wyeliminowanie normalnego języka zabezpieczającego stopę przed stycznością ze sznurowadłami na rzecz układu skarpetkowego to poważna wada tych butów. Hoki do tej pory odbierałem jako produkt dobrze przemyślany a tu taka wtopa. Po 10 do 15 kilometrów maks na stopie wróżę od tych sznurówek niczym wewnętrznych ćwieków poważne rany. Te sznurówki wewnątrz buta bez zabezpieczenia jakąś formą miękkiej osłony to porażka.

New Balance FuelCell SuperComp Elite v3 test runaddicts · 20 marca 2023 o 14:59

[…] wyróżnik na tle konkurencji. Jest zdecydowanie bardziej stabilny niż wspomniane wyżej modele. Bardzo podobnie stabilna jest Hoka one one Carbon x3, którą zrecenzowałem na naszym blogu kilka m… O ile wygląd Hoki nie wskazuje jakoby był modelem startowym, to FuelCell SuperComp Elite v3 […]

On Running Cloudmonster - opinia runaddicts · 29 kwietnia 2023 o 10:15

[…] się znakomicie. Bardzo podobnym butem, jako alternatywa konkurencji może być opisana na blogu Hoka One One Carbon X3. Zresztą w obu modelach dynamika jest bardzo podobna. To samo tyczy się też amortyzacji, która […]

HOKA MACH X - mój ulubiony but HOKI do tej pory! - #runaddicts - uzależnieni od biegania · 24 sierpnia 2023 o 12:13

[…] zdaniem największym atutem MACH X jest jego podeszwa. Testowałem jesienią i zimą Carbon X3, który dla mnie był zbyt twardy. MACH X zapewnia dużo stabilności, w podeszwie środkowej […]

HOKA MACH X mój ulubiony but HOKI opinia runaddicts · 24 sierpnia 2023 o 13:25

[…] zdaniem największym atutem MACH X jest jego podeszwa. Testowałem jesienią i zimą Carbon X3, który dla mnie był zbyt twardy. MACH X zapewnia dużo stabilności, w podeszwie środkowej […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *