Pewnie niewiele jest miast na świecie, w których nie znalazłaby się choć jedna para modelu Kayano od japońskiego producenta sprzętu 🙂 29 lat do szmat czasu i wiele biegowych historii, a ten model to pewnego rodzaju prekursor biegowych butów, który pokochały miliony, a jego ewolucja trwa do dzisiaj. Sprawdźmy, co zmieniło się w Asics Gel-Kayano 29.

#WSPÓŁPRACA

Co biegać w Asics Gel-Kayano 29?

Buty Asics Gel-Kayano 29 są dedykowane do biegania długich dystansów w stosunkowo niskim tempie. Posiadają olbrzymi poziom amortyzacji, dzięki czemu nasz komfort jest zdecydowanie zachowany, nawet podczas bardzo długich biegów. Warto tu jednak od razu zauważyć, że w porównaniu z ostatnio omawianym modelem Asics Gel-Nimbus 24, odczucie miękkości jest zauważalnie mniejsze. Biegamy w końcu dla odczuć, prawda? Nie polecam tego buta do robienia szybkich, technicznych treningów — nie o to w tym chodzi. W Asics Gel-Kayano 29 znajdziemy też wsparcie dla osób z tendencją do pronacji. Zapewnia nam to nowa technologia LITETRUSS™. Dzięki temu stopa jest naprawdę stabilna w bucie. To chyba jeden z głównych wyróżników buta, który należy ocenić przy klepaniu długich kilometrów, często przy sporym zmęczeniu.

Asics-Gel-Kayano-29
Asics-Gel-Kayano-29

Podeszwa. Amortyzacja + Stabilizacja = Komfort

Jak już napisałem, Asics-Gel-Kayano-29 posiada naprawdę dużą amortyzację oraz zapewnia stabilność stopy, co składa się na ogólnie odczuwalny komfort podczas biegu. Składa się na to kilka elementów technologicznych, o których trzeba wspomnieć.

Po pierwsze, silikonowe (żelowe) elementy w zewnętrznej części stopy oraz w śródstopiu. Jest to technologia, z której Asics słynie od wielu lat. Żele pochłaniają sporą część drgań powstających przy stawianiu stopy na podłoże.

W górnej części podeszwy mamy nową wersję pianki FF Blast, z dopiskiem Plus. Ma ona za zadanie również amortyzować, a w dodatku jest sporo lżejsza od swojego poprzednika. Dodatkowym zadaniem jest zwrot energii przy odbiciu. Czy to tak działa? Nie mam pojęcia jak to sprawdzić.

Trzecim elementem, który zamyka temat podeszwy, jest wspomniany już system stabilizacji Litetruss. Trzyma on stabilnie stopę, również z tendencją do pronacji, dzięki czemu nasze odbicie jest pod pełną kontrolą i odbywa się płynnie i efektywnie.

Biegam, bo kocham biegać. Ten but sprawia, że kocham jeszcze bardziej.

Cholewka Asics Gel-Kayano 29

Z moich odczuć, but jest dość solidny, a tym samym ciepły. Przy wysokich temperaturach da się to odczuć. Składa się na to też dość sztywna i gruba rama buta, która mocno przylega do stopy. Zwiększa to oczywiście stabilizację, co jest super, ale sprawia też, że temperatura w bucie rośnie. Sama siateczka jest dość przewiewna i wydaje się być solidna. Do tego dochodzi gruby, miękki język i płaskie sznurowadła, które sam sobie chwalę.

Podoba mi się też, iż po raz kolejny mamy zastosowaną antybakteryjną wkładkę do buta. Szacun!

Producent podaje, że cholewka zrobiona jest w około 50% z materiałów pochodzących z recyklingu. Wpisuje się to w trendy proekologiczne i ja mogę tylko potwierdzić po wizycie w Amsterdamie, że faktycznie mają dział, który tematem ekologii się zajmuje 🙂

Asics-Gel-Kayano-29

Podsumowanie

Czy poleciłbym Ci tego buta? Tak. Jeśli chcesz biegać długo i na niskich prędkościach, to zdecydowanie tak. Myślę, że świetnie nada się na chłodniejsze jesienne dni i wytrwa z Tobą przez setki kilometrów. Będziesz czuć się komfortowo i stabilnie, a przecież to takie ważne, kiedy poświęcamy wiele godzin naszemu hobby. Buty znajdziecie w Sklepie Biegacza, a na hasło RUNADDICTS otrzymacie 15% rabatu 🙂

Obejrzyj również naszą recenzję w wersji wideo!

W skali liczbowej widzę to tak:

Wygląd 4/5

Miękkość: 4/5

Szybkość: 3/5

Komfort 5/5

Stabilność: 5/5

Ocena ogólna: 4/5

PLUSY:

  • Stabilizacja stopy, również pronującej
  • Ogromna amortyzacja dzięki FF Blast+
  • Minimalizacja drgań dzięki żelowym wkładom
  • Antybakteryjna wkładka ORTHOLITE X-55

3 komentarze

Adidas Solar Control — recenzja butów na długie stabilne biegi · 6 września 2022 o 20:06

[…] Sprawdź inne recenzje, np. nowych Asics Kayano 29! […]

On Cloudsurfer 7 - recenzja runaddicts · 31 marca 2023 o 12:37

[…] Po wsunięciu stóp do wnętrza buta czuję miękkość i lekkość. Dlatego, jest jeden z wygodniejszych modeli, które miałem okazję testować w ogóle. A aby uzyskać takie miano, trzeba przeskoczyć wiele znanych, cenionych modeli wśród biegaczy na rynku. Mam tutaj na myśli takie klasyki jak choćby, Nike React Infinity Run Flyknit 3 czy Asics Gel-Kayano 29. […]

Asics Gel-Kayano 30 - król stabilizacji powraca w nowej odsłonie · 31 lipca 2023 o 22:57

[…] Gel-kayano. Mieliśmy okazję biegać w poprzedniej edycji, której recenzję możesz przeczytać tutaj. Nie był to nasz ulubiony model, ale gdy na testy przyszła trzydziestka to z zaciekawieniem […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *