W niniejszej recenzji przeczytasz opinię o Ultra Glide czyli lekkim terenowym bucie, który nada się na wielu ścieżkach. Może stanie się jednym z Twoich ulubionych butów w teren?

Pierwsze wrażenie?

Bardzo pozytywne. to konkretna marka, wiemy to, bo testujemy ich produkty od kilku lat. Wiele można o marce powiedzieć, ale o jakość produktu dbają bardzo mocno. Ultra Glide po wyjęciu z kartonu robią dobre wrażenie, przede wszystkim uderza ich niska waga! Jak na but terenowy są mega lekkie. Jak podaje na swojej stronie nasz partner, Sklepbiegacza.pl ważą zaledwie 260 gram. To zdecydowanie niewiele i postrzegam tę cechę jako jedną z ważniejszych.

Charakterystyczne cechy Ultra Glide: lekkość, budowa cholewki

Charakterystyczną cechą modelu Ultra Glide jest budowa cholewki. But ten posiada wiele gumowych wzmocnień dookoła, które chronią stopy przed czynnikami zewnętrznymi, których w terenie, jak wiemy nie brakuje. Na pierwszy test, Ultra Glide zabrałem w teren, do naszego bydgoskiego Myślęcinka. Przebiegłem w nich potrójną pętlę crossa, ponad 15 km w zróżnicowanym terenie z korzeniami, błotem, zbiegiem i podbiegiem po sypkim, miękkim piachu. Podeszwa i jej bieżnik nadają się w teren taki jak ten. Spokojnie pobiegniecie w nich też na zawodach takich jak Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Jestem wielkim fanem innego modelu od Salomona, mianowicie Sense Ride 4, o którym pisałem też na naszym blogu. Oba modele są do siebie bardzo podobne, Ultra Glide nada się bardziej w teren, gdzie czeka na Was więcej terenowych pułapek, takich jak: wystające korzenie, kamienie itp. Podeszwa, amortyzacja i czucie stopy jest w obu modelach bliźniacze. Różnica natomiast zaczyna się zaraz nad podeszwą. Zdecydowanie bardziej przewiewny jest Sense Ride 4, lecz mniej bezpieczny dla stopy. Cholewka w Ultra Glide przez spore nagumowanie mile otula stopę. Za dobre dopasowanie do stopy odpowiadają też systemy znane z innych modeli, mianowice SensiFit i Quicklace.

Charakterystyczne cechy Ultra Glide: przewiewność i amortyzacja

Na pierwszy ogień opiszę przewiewność cholewki, i tutaj zonk. Spora ilość gumy oraz gęstość technicznej siateczki powoduje uczucie lekkiego gotowania się stopy w bucie. Co prawda, moje testy odbyły się latem, w temperaturze ok. 25 stopni. Założoną miałem cienką skarpetkę i mimo to, się grzała. Już podczas pierwszego testu na relacji na instagramie mówiłem, że but ten może okazać się idealnym na jesiennie i zimowe wybiegania w teren i nie tylko! Spora, BARDZO spora ilość pianki to nowość w Salomonie. Żaden inny but do tej pory nie był aż tak amortyzowany jak Ultra Glide. Miękkość może okazać się bardzo ważna i zaryzykuję stwierdzenie, że but ten będzie można używać też jako opcję na śnieżne dni na gdyby drogowcy zaspali z odśnieżaniem. Dodatkowo, 4 mm bieżnika w podeszwie, plus ciepła cholewka i miękkość przemawiają za moją tezą.

Charakterystyczne cechy Ultra Glide: Dynamika, stabilność

Dynamika tego buta nie jest wybitna ale jest na dobrym poziomie. W przetaczaniu stopy pomaga podniesiony przód buta. Kołyskowa budowa to już standard, zarówno w butach na jak i w terenie. Taka budowa zapewnia szybsze bieganie, mimo że tego nie widać, nawet lądując na śródstopiu. Mimo, że pianki w Ultra Glide jest dużo, to nie jest ona „zamulasta”. Jest miękko i dynamicznie. To dobry znak dla fanów marki, bo takiego modelu w gamie butów terenowych do tej pory Salomonowi brakowało.

Stabilność też jest w porządku. Tutaj 1:1 można porównać je ze wspomnianym już wcześniej Sense Ride 4. Podeszwa wygląda bliźniaczo i jej zachowanie w praktyce też. Podeszwa i jej budowa oferuje wszechstronne zastosowanie do biegów na każdej nawierzchni. Łączy w sobie specjalnie dobraną geometrię i odpowiedni gumowy materiał. Dzięki temu daje pewność kroku na mokrych, suchych, twardych i miękkich nawierzchniach.

Zobacz rolkę jak Salomon Ultra Glide radzi sobie w terenie, klik!

Oceny oraz plusy i minusy

Generalna
Waga + amortyzacja
Przewiewność
Wykonanie cholewki, duży plus za spore ogumowanie, które zabezpiecza stopę przed czynnikami zewnętrznymi.

PLUSY:

Wszechstronność, miękkość – dobra amortyzacja, wygląd, estetyczne wykonanie.

MINUSY:

Ciepła cholewka.

Podsumowanie:

Ultra Glide sprawdzi się w zróżnicowanym terenie szczególnie dla osób, które ważą więcej i chcą biec większe odległości w zróżnicowanym terenie. Karkonosze, Izery, Beskidy – w te góry sprawdzą się doskonale. Model ten może być ciekawą alternatywą dla terenowej Hoki.

Wpis powstał we współpracy z marką Salomon, jednak jego treść nie była uzgadniana ani konsultowana z producentem. Powstała w konsekwencji opinia jest opinią subiektywną autora.


1 komentarz

New Balance Hierro v7 recenzja runaddicts wygodne i komfortowe · 19 sierpnia 2022 o 14:39

[…] i podbieganiu. Jest ona bardzo mocna, znacznie twardsza niż choćby w testowanych ostatnio Salomon Ultra Glide czy wcześniej w Sense Ride 4. Nie jesteśmy w stanie ocenić po kilku treningach w terenie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *