W niniejszej recenzji przeczytasz o czternastej edycji buta marki Brooks, modelu GHOST. Model ten wzbogacony jest o membranę Gore-tex, która chroni stopę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

#WSPÓŁPRACA

Brooks Ghost 14 GTX-solidnie zbudowany but na wiele mokrych, deszczowych i śnieżnych wybiegań

Wcześniej, z marką Brooks niewiele miałem wspólnego. Posiadam w domu z tej stajni jedynie Glyceriny edycję 16, które zostały zakupione w niedziałającym już bydgoskim oddziale Sklepu Biegacza. Sprzedawcy doradzili mi je wtedy ze względu na sporą amortyzację, a na niej zależało mi najbardziej wracając do regularnego biegania po zerwaniu achillesa. O moim powrocie do pełnej biegowej sprawności przeczytasz tu.

Wygląd i budowa buta

Główną zaletą tego modelu jest wygląd i staranne wykonanie. Kiedy otrzymałem je na testy, od razu przekonałem się do wyglądu Ghosta, ponieważ czarny pasuje do wszystkiego, a w miksie z czerwonym wiadomo, że wszystko musi się zgadzać. Solidnie wykonane i bez najmniejszej wady widocznej gołym okiem bardzo zachęcają, by je ubrać. Co warto dopowiedzieć, solidne wykonanie to też dość twarda i sztywna rama buta. Dla biegaczy ceniących sobie ogólną miękkość buta może to być cenna uwaga, bo dla mnie osobiście but nie może być zbyt twardy i toporny, a ten model posiada dość twardą ramę.

Natomiast jeśli mówimy o szerokości i ilości miejsca dla stóp we wnętrzu cholewki to but należy do tych węższych. Moja stopa to taki średniak jeśli chodzi o szerokość a dla niej wewnątrz Ghost’ów miejsca jest dokładnie tyle, ile powinno być. Rozmiar 43 dobierałem jak zwykle, patrząc na długość wkładki podanej na pudełku. Rozmiar zgadza się z tym, który wcześniej wypracowałem sobie, dobierając buty od NIKE. Warto sprawdzać długość wkładki, bo producenci różnie traktują numerację i czasem można się rozczarować.

Charakterystyczne cechy Brooks Ghost 14 GTX: Waga i przewiewność

WAGA: 303 gramy. Tyle podaje nasz partner Sklep Biegacza na swojej stronie internetowej dedykowanej temu modelowi. Pamiętaj, że na hasło runaddicts otrzymasz 15% rabatu, który warto nadmienić, że obowiązuje na nieprzeceniony dotąd asortyment! But na stopie nie wydaje się być ciężkim. To solidna rama, o której pisałem wyżej, może powodować takie uczucie.

PRZEWIEWNOŚĆ i MEMBRANA GORE-TEX: To pierwszy mój biegowy model, poza terenowym Speedcrossem, który wyposażony jest w membranę Gore-Tex. Dodam, że bardzo sceptycznie podchodziłem do kwestii ochrony stopy w jesienno-zimowych warunkach. Nie wierzyłem po prostu w jakieś magiczne warstwy, które nagle ochronią stopę jak parasol głowę przed deszczem. Po ubraniu Ghost’ów należy stwierdzić, że nie miałem racji. Przewiewność i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz jest bez wątpienia wzorowe. Stopa się nie gotuje i jest w nim komfortowo ciepło. To bardzo ważne, bo but ten spokojnie nada się na zimniejsze dni. Ochrona przed deszczem czy śniegiem to level master dlatego zasługuje na piątkę, nawet z plusem!

Charakterystyczne cechy Brooks Ghost 14 GTX: Budowa cholewki

CHOLEWKA: O ilości systemów zastosowanych do budowy tego modelu przeczytasz na stronie Sklepu Biegacza. Budowa i systemy to jedno a komfort użytkowania to już inna bajka. Cholewka zbudowana jest z bardzo przyjemnego dla stopy materiału. Idealnie dopasowuje się do stóp a to czyni ten model bardzo wygodnym. Co ważne, but w deklarowanym rozmiarze będzie pasował na stopie tak jak powinien. Pisałem o tym wyżej przy okazji swojego pierwszego wrażenia. Budowa podeszwy gwarantuje przyczepność nawet w zmiennym terenie. Producent zastosował specjalną piankę i gumę, która niewątpliwie zagwarantuje przyczepność stopie. Dodatkowo, liczne rowki i asymetryczny bieżnik będą chroniły Cię przed nieplanowanym poślizgiem.

AMORTYZACJA: Moim zdaniem but ten należy do butów o twardej amortyzacji. Spora ilość pianki gwarantuje dobry stopień amortyzacji, lecz pianka ta jest zbita a to właśnie może powodować uczucie takiej twardej amortyzacji. Zastosowane rodzaje pianek i budowa podeszwy niewątpliwie gwarantują płynne przetaczanie stopie z pięty na palce. W porównaniu do poprzedniej edycji tego modelu zastosowanie pianki DNA LOFT na całej powierzchni podeszwy pozwoliło producentowi na zwiększenie poziomu amortyzacji jednocześnie nie zwiększając wagi buta.

Oceny oraz plusy i minusy

Ocena generalna
Wygląd
Waga
Przewiewność i praca membrany Gore-Tex
Amortyzacja
Wykonanie cholewki
Dynamika

PLUSY:

  • Bardzo estetyczne wykonanie, które istotnie skłania do ich zakupu,
  • Świetne odprowadzanie wilgoci,
  • Membrana Gore-Tex, która działa BARDZO dobrze,
  • Bardzo dobrze zbudowana cholewka, która miło otula stopę.

MINUSY:

  • Uczucie twardej amortyzacji,
  • Sztywna rama buta.
Stabilność

PODSUMOWANIE:

But zdecydowanie wart uwagi, w związku z zastosowaną technologią Gore-Tex dlatego jeśli nie posiadasz butów na jesienno-zimowe bieganie to model ten z pewnością okaże się świetnym wyborem. W plebiscycie pracowników Sklepu Biegacza, którzy na co dzień biegają i testują buty biegowe, Brooks Ghost 14 został wyróżniony 2 miejscem TOP BUTÓW BIEGOWYCH 2021 roku, dlatego tym bardziej warto go wziąć pod uwagę, decydując się na but na zimniejsze pory roku, chłodne i mokre dni.