Krótka historia

Kiedy dzisiaj ubieramy buty biegowe na nogi, robimy to zazwyczaj z własnej woli. Ruszamy przed siebie i realizujemy swoje założenia lub po prostu dobrze się bawimy. Nie zawsze tak jednak było. Skąd wzięła się dzisiejsza kultura biegania i moda na to zjawisko?

Tysiące lat temu, kiedy Ziemia była jednym wielkim parkiem z licznymi atrakcjami w postaci dzikich zwierząt, ówcześni – również dzicy – ludzie stali się prekursorami i nieświadomymi pomysłodawcami tak dobrze dziś znanych i lubianych ParkRun -ów. Uciekając przed zwierzyną rodem z dzisiejszych kreskówek, szukali schronienia, a w ten sposób pokonywali niesamowite odległości. Później role się trochę odwróciły i to ludzie biegali za zwierzętami, ale to wszystko wiemy z lekcji historii. W końcu ten okres jest chyba najlepiej przerobionym w systemie edukacji. To znaczy, za naszych czasów tak było, że w każdej nowej szkole zaczynało się od „początków” a do współczesności nie zdążyło się dotrzeć 😛

Tak powstał Maraton

Jakkolwiek by było, bieganie w historii ludzkości zawsze było ważnym elementem i do pewnego momentu stanowiło podstawowy sposób transportu. Nie było poczty, czy telefonu, aby przekazać wiadomość. Wysyłało się człowieka, który z tą wiadomością leciał przez „pół świata”. Zresztą tak narodziła się tradycja Maratonu. Nijaki Filippides po zwycięskiej walce Greków z Persami właśnie pod Maratonem, biegł do Aten 42,195 km, aby poinformować o zwycięstwie i ostrzec przez zbliżającymi się Persami.  Na pamiątkę tego czynu dzisiaj mierzymy się z tym dystansem w przeróżnych zawodach.

Rozwój, rozwój…

Później częściej zaczęto zaprzęgać konie do jazdy, stworzono samochody, a wkrótce będziemy pewnie podróżować małymi, autonomicznymi pojazdami latającymi. Ten szybki rozwój i dostęp do wszystkiego na wyciągnięcie ręki sprawił, że dzisiaj nie ma już zewnętrznych potrzeb, aby biegać. Pozostał jednak sport, rywalizacja i to, co najważniejsze – nasze wewnętrzne potrzeby!

Ostatnie dziesięciolecia to ogromna poprawa jakości życia, możliwości rozwoju i realizacji marzeń. Każdy ma jakieś zainteresowania i próbuje znaleźć czas na ich realizację. Chcemy spełniać się wewnętrznie i zaspakajać swoje ambicje. Jak do tego można poprawić swoje zdrowie i poznać wspaniałych ludzi to bieganie wydaje się być strzałem w dziesiątkę.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *