Jadą nowe buty, jadą!

Co by dużo w bawełnę nie owijać, to muszę napisać, że mimo niemałego biegowego już stażu, w butach od jeszcze nie biegałem. 🤷‍♂️ Dlatego, z tym większą ciekawością czekałem na przesyłkę z modelem Hoka One One Carbon X2 ze Sklepu Biegacza. Ciekawością i zarazem niecierpliwością, ponieważ buty, w których przebiegłem już ponad 1500 km, nie sprawiały już zbytniej przyjemności i raczej marzyłem już o odstawieniu ich do archiwum 😊

Paczka dotarła jakoś w połowie marca i byłem uratowany. 👌 Pierwsze wrażenia po rozpakowaniu bardzo pozytywne. Zamówiłem model w kolorze czerwonym – takie są po prostu najszybsze,🤣 ale dostępne są również w odcieniach niebieskiego 😉 Jeśli chodzi o „rozmiarówkę” to na swoim przykładnie stwierdzam, że nie odbiega ona od standardów. U mnie rozmiar 44 sprawdza się idealnie, zarówno w Salomonach, Nike, Adidasach jak i w testowanych Hokach.  

zapakowane w ładny kartonik z logo i zabezpieczone usztywnionymi tekturowymi prawidłami w cholewce. Śnieżnobiała pianka podeszwy doskonale komponuje się z czerwoną cholewką i sporym logiem na bucie. Całość prezentuje się naprawdę okazale.

Jeśli chcecie poznać wszystkie parametry techniczne i zastosowane technologie w bucie, zerknijcie na stronę Sklepu Biegacza, gdzie świetnie jest to opisane. Hoka One One Carbon X2 – specyfikacja

Ja skupię się na własnych odczuciach i przemyśleniach po przebiegnięciu w nich około 300 km podczas treningów zarówno długich jak i krótkich, po asfalcie i po lesie, przy tempie swobodnym, drugim zakresie i interwałach, w słońcu, deszczu i śniegu. Wszystko było przez te ostatnie tygodnie 😎

Budowa buta One One Carbon X2, a moje odczucia

Największą nowością w One One Carbon X2 na mojej nodze była podeszwa. Już sam łódkowaty jej kształt sprawia wrażenie, jak by miała odpłynąć przed siebie. Trochę też obawiałem się, że but będzie niestabilny, jednak nic takiego nie miało miejsca. Biegając w nim, miałem pełną kontrolę nad stopą. Przy podeszwie warto  wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach:

  • Po pierwsze składa się ona z różnych rodzajów pianek. W część tylnej, pod piętą mamy bardziej miękką, która amortyzuje lądowanie (PROtection), a w śródstopiu twardszą, która ma zapewniać większy zwrot energii przy wybiciu (PROpulsion).
  • Po drugie, w podeszwie One One Carbon X2, jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy płytkę z twardych włókien węglowych, która to również ma zapewniać mocne i dynamiczne odbicie.

Czy to wszystko działa? Nie wiem …

Nie umiem tego zmierzyć, ani poczuć w taki sposób, aby stwierdzić:

– o tak! Ten Carbon daje niezłe odbicie!

… albo

– ale ta pianka sprężynuje przy odbiciu. Wow. Trzeba uważać, aby za wysoko nie wyskoczyć. 

To, co jednak mogłem poczuć to fajne płynne przetoczenie i poczucie amortyzacji przy naciśnięciu na piętę. Przy lądowaniu na śródstopie but wydaje się już bardziej twardy. Tak też oceniam go ogólnie – jako but dość twardy. 🤦‍♂️

Muszę tu zaznaczyć, że przyjemniej biega się mi w nich szybsze treningi, niż biegi w wolnym tempie. Może to efekt tego wzmocnionego wybicia, a może przy szybszych biegach mniej się myśli o tym jak tam się but na nodze zachowuje. 👍

Hoka One One Carbon X2
Piękna pogoda na szybkie bieganie :)

Drop w tym bucie to tylko 5 mm, ale ogólnie stopa siedzi w nim dość wysoko, bo podeszwa ma sporo tej pianki. Może dzięki temu całkiem dobrze biega się w nich również po lesie. Szyszki, czy korzenie nie są jakoś odczuwalne. Mimo płaskiej podeszwy również na kamieniach, czy mokrej nawierzchni dobrze się trzymają. Miałem okazję biegać nawet po lodzie i tutaj zachowywały się lepiej niż jeden z modeli od Nike, ale to żaden wyznacznik ani parametr, raczej ciekawostka.

O cholewce wiele nie napiszę. Stopa leży w niej wygodnie, nic nie uwiera, nie lata. Jest tak, jak powinno. Nie mogę ocenić, jak będzie latem przy wysokich temperaturach, ale przy każdej innej pogodzie komfort jest podobny. Niestety nie wiem też, jaka będzie wytrzymałość siateczki, bo 300 km to jeszcze mało do oceny, ale fakt jest taki, że po takim dystansie wszystko jest jak w nowym bucie. Sznurowadła trzymają i wiążą się bardzo dobrze, a to jak wie każdy biegacz, jest bardzo istotny element.

są tak szybkie, że otwierają portal do innego Świata!

Podsumowanie

Co zrobiło na mnie największe wrażenie w tym modelu? Chyba jednak wygląd. Jest naprawdę kozacki i oceniam to na piątkę. 😊 Poza tym to zabrakło w nich czegoś wyjątkowego, co trafiłoby mi prosto w serce. Nie ma też czegoś, do czego miałbym się przeczepić.

Buty One One Carbon X2 są po prostu dobre.

Hoka One One Carbon X2
Hoka One One Carbon X2

W skali liczbowej widzę to tak:

Wygląd: 5/5

Komfort: 4/5

Miękkość: 3,5/5

Stabilność: 5/5

Cena: 3,5/5

Zajebistość: 3,5/5

Dajcie znać, co Wy myślicie o tych butach! Biegaliście? Kupiliście?

Jak chcecie kupić jakieś buty do zajrzyjcie do Sklep Biegacza.

Mamy tam dla Was kod rabatowy 15%

KOD: RUNADDICTS


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.