Co wiemy o amatorskim sporcie i kontuzjach z nim związanymi?

Uprawianie sportu, chociażby biegania niesie ze sobą wiele cennych korzyści, które już w trakcie treningu odczuwamy natychmiastowo. Są to między innymi – redukcja stresu czy przypływ energii. Są też plusy o długoterminowym charakterze – poprawa przemiany materii i krążenia a ich skutkiem jest w większości przypadków pożądana zmiana wyglądu sylwetki. Warto pamiętać, że każdy wysiłek fizyczny, zarówno ten profesjonalny, jak i amatorski narażony jest na ryzyko wystąpienia urazów i uszkodzeń mięśni. W przypadku najczęściej występujących kontuzji sportowych są to np. naderwania więzadeł, skręcenia i złamania oraz stłuczenia mięśni. Te i inne urazy mogą doprowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych, stanów zapalnych i obrzęków, które skutecznie uniemożliwiają nie tylko dalsze ćwiczenia, ale i codzienne funkcjonowanie. W celu zapobiegania przedłużającej się rekonwalescencji i znacznie szybszego powrotu do sprawności sprzed kontuzji z pomocą przychodzi legalny doping czyli tlenoterapia hiperbaryczna.

Jak działa terapia tlenowa?

Tlenowa terapia hiperbaryczna, poprzez wykorzystanie tlenu i podanie go w zwiększonym stężeniu – dostarcza tlen do wszystkich komórek ciała, czyli również tam, gdzie w zwykłych warunkach nie miałby szans się dostać – do miejsc źle ukrwionych, ran i obrzęków. Właściwości tlenu wspomagają procesy leczenia stanów zapalnych, pozbycie się toksyn z organizmu oraz zatrzymanie rozwoju bakterii w miejscach urazu. Co więcej, podczas sesji
w komorze hiperbarycznej dochodzi do pobudzenia aktywności komórek macierzystych, dzięki czemu jest ich w krwiobiegu do 8 razy więcej niż w normalnych warunkach. One, przemieszczając się do uszkodzonych tkanek, wpływają na ich regenerację. Tlenoterapia wpływa też pozytywnie na zwiększenie liczby molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego), nośnika energii w komórkach. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie trenować znacznie dłużej i ciężej, niż dotychczas. Z perspektywy osób aktywnych czyli takich jak my – sesja w komorze hiperbarycznej to przede wszystkim szybsza regeneracja po wymagającym treningu, eliminacja zakwaszenia mięśni, poprawa metabolizmu oraz wzrost wydolności organizmu.

O co chodzi z tym legalnym dopingiem?

Tlenowa terapia hiperbaryczna pozwala na osiąganie coraz to lepszych wyników sportowców, dlatego bardzo często nazywana jest legalnym dopingiem. W 2006 r. jej zbadaniem zajęła się Światowa Komisja Antydopingowa. Komitet wykonawczy po przeprowadzonej analizie wstrzymał się od dodania jej do listy zabronionych metod i substancji, uznając tlenoterapię hiperbaryczną za całkowicie naturalną i zgodną z przepisami antydopingowymi. To z kolei oznacza, że sesję w komorze hiperbarycznej z powodzeniem, zarówno amator jak i profesjonalista może wprowadzić do stałego programu treningowego, w celu poprawienia wydolności organizmu.

Odżywienie mózgu, serio?!

Osiąganie lepszych wyników sportowych wymaga większej ilości czynników niż sama siła fizyczna. Otwarty umysł, wzmożona koncentracja, poprawa samopoczucia i wytrzymałość- to również zapewniają stałe sesje w komorze tlenowej! Tlenoterapia hiperbaryczna gwarantuje lepsze funkcjonowanie nie tylko naszych mięśni, ale także mózgu. Regularne wizyty w komorze hiperbarycznej gwarantują pobudzenie działania komórek nerwowych, dzięki czemu ogólna sprawność i aktywność naszego umysłu znacznie wzrasta. Z tego powodu tlenowa terapię hiperbaryczną stosuje się również m.in. jako alternatywę dla treningu wysokościowego – czyli w naszym przypadku np. obozów górskich kiedy akurat warunki czy restrykcje na taki obóz nam nie pozwalają?

OXYSFERA mieści się w kompleksie sportowym ZAWISZY, przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Komora znajduje się na terenie Medycyny Dla Sportu czyli naszego zaprzyjaźnionego salonu odnowy biologicznej, z którego często i chętnie korzystamy!

A jak wyglądały nasze dotychczasowe wizyty w OXYSFERZE zobaczycie tutaj:


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *