W tym wpisie przeczytasz recenzję butów dedykowanych na asfalt, Salomon Sonic Ra 2.

Nie spodziewaliśmy się po Salomonie, producencie butów, które wręcz zapraszają biegacza w teren i ciężkie błotniste czy śnieżne warunki, że produkuje też buty, w których wygodnie i szybko można pobiegać po asfalcie!

Czas naszych butów na trening po płaskim terenie przeminął. Wybiegaliśmy w nich setki kilometrów i, mimo że byliśmy z nich zadowoleni (ja biegałem w Brooks’ach Adrenaline GTS 18, Łukasz miał Asics’y Gel-Cumulus 20), to zdecydowani byliśmy na coś nowego. Początkowo przymierzaliśmy się do zakupu Nike Vomero 14, mierzyliśmy też różne modele marek takich jak Asics, Kalenji, Brooks czy Adidas.

O Salomonie nawet nie pomyśleliśmy, chociaż z powodzeniem biegamy w butach tej marki na trailowych ścieżkach. Wielu z Was miało okazję przekonać się, że Salomon produkuje naprawdę dobre buty do biegu w terenie, podczas naszych cyklicznie organizowanych treningów połączonych z testowaniem butów tej marki. Tutaj przeczytasz na przykład recenzję wszechstronnego buta na teren od Salomona.

Skoro nie mogliśmy zdecydować się na żaden model wiodących producentów obuwia asfaltowego, postanowiliśmy skorzystać z propozycji Salomona i przetestować ich propozycję na asfalt, czyli Salomon SONIC RA 2. Zapoznaliśmy się z opisem systemów, które występują w tym modelu i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na paczkę od kuriera.

Buty zaraz po wyjęciu z kartonika, na pierwszy rzut oka śliczne!

Przybliżymy pokrótce jakie systemy producent w nich zastosował, pełen ich opis znajdziecie i przeczytacie tutaj:

Tłumienie drgań

Wyjątkowa konstrukcja podeszwy środkowej Vibe™ Technology — wykorzystująca technologie EnergyCell™+ i Opal — eliminuje męczące obciążenie spowodowane wibracjami, zapewniając miękkie i dynamiczne przetaczanie.

Płynne przetaczanie

Technologia Geometric Decoupling™ wykorzystana w modelu SONIC RA 2 zapewnia swobodne przetaczanie od kontaktu z podłożem do odbicia.

Conformable Fit

Nowa siateczka Engineered Mesh oraz zastosowany w cholewce system SensiFit™, specyficzny dla butów do biegów ulicznych, sprawiają, że buty dopasowują się do kształtu stopy i utrzymują ją w miejscu.

Wrażenia treningowe

Przechodząc do meritum, czyli naszych odczuć z treningu. Wykonaliśmy w Salomonach SONIC RA 2 kilkanaście mocnych, interwałowych treningów oraz kilka solidnych długich wybiegań (po 20 i 25 km). Poznaliśmy je na tyle dobrze, aby wyrazić swoje zdanie.

Zarówno na krótkich, interwałowych jednostkach jak i na długich wybieganiach noga współpracuje z butem idealnie. Idąc, czuć jak stopa wtapia się w but, co świadczy o dobrej amortyzacji. Warto zaznaczyć, że but ma spory drop- 8 mm, co jest odczuwalne podczas treningów. Stopa przetacza się naturalnie.

Dane techniczne Salomon Sonic Ra 2

But waży 260 gramów, co jest całkiem niezłym wynikiem, patrząc na skorupę i jego wygląd zewnętrzny. W porównaniu z dotychczasowymi butami (Brooks’y 320 gramów, Asics’y 285 gramów) Salomonów prawie nie czuć na nogach. But jest lekki i dynamiczny. Dobrze trzyma się podłoża, także podczas treningów w deszczu.

Wielkim atutem jest system stabilizujący piętę i sam zapiętek. Genialne rozwiązanie, które gwarantuje brak otarć w tym bardzo newralgicznym dla biegacza miejscu. U nas sprawdził się idealnie. Plusem jest oddychający i dobrze przylegający do stopy język oraz sznurówki, które nie rozwiązują się podczas biegu. But jest naprawdę komfortowy.

Poza tym naszym zdaniem ten model Salomona jest bardzo ładny i wpisuje się w aktualne trendy. Wytrzymałość jest na wysokim poziomie, gdyż po przebiegnięciu w nich około 1500 km but nadal posiada amortyzację i wygląda jak nowy!

Minusem była wysoka cena bazowa, około 600 zł. Obecnie są jednak w promocji (419,30 zł). Możecie je kupić w tym linku!

Cena bazowa 3/5

Komfort w biegu podczas treningu 5/5

Wykonanie i wygląd zewnętrzny buta 5/5

Zastanawiamy się czy właśnie tych butów nie weźmiemy ze sobą do Gdyni, gdzie powalczymy o złamanie 1:25 na dystansie półmaratonu. Mamy swoje startówki, lecz przy wyborze musimy uwzględnić profil trasy nad Bałtykiem. Wtedy, po weryfikacji terenu,dokonamy finalnego wyboru buta.

Wpis powstał przy współpracy z marką Salomon. Nie jesteśmy zobowiązani do recenzji, a powyższy tekst wyraża naszą rzeczywistą opinię dotyczącą testowanych butów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *