Nie spodziewaliśmy się po Salomonie, producencie butów, które wręcz zapraszają biegacza w teren i ciężkie błotniste czy śnieżne warunki, że produkuje też buty, w których wygodnie i szybko można pobiegać po asfalcie!

Czas naszych butów na trening po płaskim terenie przeminął. Wybiegaliśmy w nich setki kilometrów i, mimo że byliśmy z nich zadowoleni (ja biegałem w Brooks’ach Adrenaline GTS 18, Łukasz miał Asics’y Gel-Cumulus 20), to zdecydowani byliśmy na coś nowego. Początkowo przymierzaliśmy się do zakupu Nike Vomero 14, mierzyliśmy też różne modele marek takich jak Asics, Kalenji, Brooks czy Adidas. O Salomonie nawet nie pomyśleliśmy, chociaż z powodzeniem biegamy w butach tej marki na trailowych ścieżkach. Wielu z Was miało okazję przekonać się, że produkuje naprawdę dobre buty do biegu w terenie, podczas naszych cyklicznie organizowanych treningów połączonych z testowaniem butów tej marki.

Skoro nie mogliśmy zdecydować się na żaden model wiodących producentów, postanowiliśmy skorzystać z propozycji Salomona i przetestować ich buty SONIC RA 2. Zapoznaliśmy się z opisem systemów, które występują w tym modelu i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na paczkę od kuriera.

Buty zaraz po wyjęciu z kartonika, na pierwszy rzut oka śliczne!

Przybliżymy pokrótce jakie systemy producent w nich zastosował, pełen ich opis znajdziecie i przeczytacie tutaj:

Tłumienie drgań

Wyjątkowa konstrukcja podeszwy środkowej Vibe™ Technology — wykorzystująca technologie EnergyCell™+ i Opal — eliminuje męczące obciążenie spowodowane wibracjami, zapewniając miękkie i dynamiczne przetaczanie.

Płynne przetaczanie

Technologia Geometric Decoupling™ wykorzystana w modelu SONIC RA 2 zapewnia swobodne przetaczanie od kontaktu z podłożem do odbicia.

Conformable Fit

Nowa siateczka Engineered Mesh oraz zastosowany w cholewce system SensiFit™, specyficzny dla butów do biegów ulicznych, sprawiają, że buty dopasowują się do kształtu stopy i utrzymują ją w miejscu.

Wrażenia treningowe

Przechodząc do meritum, czyli nasze odczucia z treningu. Wykonaliśmy w SONIC RA 2 kilkanaście mocnych interwałowych treningów oraz kilka solidnych długich wybiegań (po 20 i 25 km), więc poznaliśmy je na tyle dobrze, aby wyrazić swoje zdanie.

Zarówno na krótkich, interwałowych jednostkach jak i na długich wybieganiach noga współpracuje z butem idealnie. Idąc czuć wręcz jak wtapia się w but, co świadczy o dobrej amortyzacji. Warto zaznaczyć, że but ma spory drop- 8 mm, co jest odczuwalne podczas treningów. Stopa przetacza się naturalnie.

But waży 260 gramów, co jest całkiem niezłym wynikiem patrząc na skorupę i jego wygląd zewnętrzny. W porównaniu z dotychczasowymi butami (Brooks’y 320 gram, Asics’y 285 gram) Salomonów prawie nie czuć na nogach. But jest lekki i dynamiczny. Dobrze trzyma się podłoża, także podczas treningów w deszczu.

Wielkim atutem jest system stabilizujący piętę i sam zapiętek. Genialne rozwiązanie, które gwarantuje brak otarć w tym bardzo newralgicznym dla biegacza miejscu. U nas sprawdził się idealnie. Plusem jest oddychający i dobrze przylegający do stopy język oraz sznurówki, które nie rozwiązują się podczas biegu. But jest naprawdę komfortowy.

Poza tym naszym zdaniem ten model Salomona jest bardzo ładny i wpisuje się w aktualne trendy. Nie wiemy jak z wytrzymałością, bo tych kilkanaście treningów to za mało, aby ocenić stopień zużycia. Planujemy zaktualizować niniejszą recenzję co do tej cechy po kilku miesiącach używania. Mając jednak na uwadze inne buty tej marki, jesteśmy dobrej myśli.

Jedynym minusem jest wysoka cena bazowa- ok 600 zł. Obecnie są jednak w promocji (419,30 zł). Możecie je kupić w tym linku!

Cena bazowa 3/5

Komfort w biegu podczas treningu 5/5

Wykonanie i wygląd zewnętrzny buta 5/5

Zastanawiamy się czy właśnie tych butów nie weźmiemy ze sobą do Gdyni, gdzie powalczymy o złamanie 1:25 na dystansie półmaratonu. Mamy swoje startówki, lecz przy wyborze musimy uwzględnić nad Bałtykiem. Wtedy, po weryfikacji terenu,dokonamy finalnego wyboru buta.

Wpis powstał przy współpracy z marką Salomon. Nie jesteśmy zobowiązani do recenzji, a powyższy tekst wyraża naszą rzeczywistą opinię dotyczącą testowanych butów.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *