by runaddicts #5 BIEGACZU, ZACHOWAJ !

Jak w każdym przyzwyczajeniu, tak i przy bieganiu należy zachować zdrowy umiar. Co to znaczy? „Po prostu to lubię. Muszę to robić. Czuję się wtedy dobrze, a kiedy tego nie robię czuję się źle”. To typowa odpowiedź biegacza na zadane pytanie dlaczego w zasadzie biegasz?

Inni powiedzą, że podczas biegu mózg wydziela – naturalny narkotyk. To pozwala biegaczowi zamienić ten pozorny stan monotonii i nudy w rytuał. Wielu z Was może popaść w skrajność i przestać słuchać swego organizmu, który poprzez zmęczenie może podpowiadać że czas na przerwę a to z kolei już krótka droga do nabawienia się poważniejszych kontuzji.

Jeśli zastanowiło Cię to co napisaliśmy wyżej i czujesz, że kontroluje Twoje życie spróbuj zapytać siebie:

1) Czy czujesz się winny, gdy nie biegasz jeden dzień?
2) Czy masz gorszy humor, jeśli nie idziesz biegać?
3) Czy biegałabyś/biegłbyś mimo kontuzji?

Istnieje wiele podobnych pytań, jeśli na większość odpowiesz twierdząco to czas na refleksję nad tym czy to dobry nawyk, czy już uzależnienie.

Aby utrzymać i osiągnąć prawidłową zdolność sercowo-oddechową człowiek winien uprawiać regularnie ćwiczenia aerobowe. Przyjmuje się, że wystarczającą dawką, by ten osiągnąć jest 20 minut ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu.

Zdrowy nawyk powinien być znakomitym dopełnieniem Twojego życia.

Dzięki aktywności i Twojemu zaangażowaniu powinien dawać Tobie:
• dobrą kondycję,
• zmniejszać stres,
• dostarczać zdrową konkurencję,
• zapobiegać chorobom,
• podnosić pewność siebie,
• chronić Cię przed wizytami u lekarzy,
• dodawać wigoru,
• podnieść oczekiwaną długość życia.

Podsumowując – warto pomyśleć, aby po każdym 2/3 miesięcznym cyklu treningów w jakimś celu o jedno czy dwutygodniowym, całkowitym urlopie od biegania. Taka przerwa pozwoli Wam przede wszystkim odświeżyć umysł i ciało, tak byście znów zapragnęli biec a bieg cieszył Was jeszcze mocniej!

źródło: Richard „Biegać mądrze” 2011.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *